Πέρασε από την Αθήνα και… συνεχίζει η Κ19 του ΠΑΟΚ

Με το διπλό από την Αθήνα έφυγε η Κ19 του ΠΑΟΚ επικρατώντας 1-0 της αντίστοιχης ομάδας της ΑΕΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» του Πάμπλο Γκαρσία έφτασαν τις πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις πρωταθλήματος, πράγμα που τους φέρνει με το απόλυτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Από την πλευρά του ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την απόδοση τους και από την στιγμή που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, έφτασαν στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 77’ ο Γκορτεζιάνι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε σωστά ο ίδιος. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι αν και σε δύο περιπτώσεις έφτασαν κοντά, δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, με το 0-1 να δίνει την νίκη στον ΠΑΟΚ.