“Τεθωρακισμένο” ο Άκπομ ισοπέδωσε τον ΟΦΗ

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Όταν έχεις ένα “τεθωρακισμένο” σαν τον Άκπομ μπροστά και πας συντεταγμένα και αποφασιστικά στην επίθεση, τότε, με την δύναμη ισχύος που διαθέτεις ως ομάδα μπορείς να ισοπεδώσεις έναν αξιόμαχο αντίπαλο όπως ο ΟΦΗ ακόμα και μέσα σε ένα 20λεπτο.

Ο Φερέιρα έκανε καλό κοουτσάρισμα αυτή την φορά με τις σωστές αλλαγές. Ανέβασε το κέντρο και την επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Λημνιού και του Μαουρίσιο. Με την αθόρυβη και ψύχραιμη παρουσία του Βραζιλιάνου ο ΠΑΟΚ “πάτησε” την μπάλα στη μεσαία γραμμή.

Παράλληλα απελευθερώθηκαν και οι δημιουργικές ικανότητες του Μίσιτς που συνετέλεσε αποφασιστικά με την άνοδο της απόδοσής του στο ανέβασμα όλης της ομάδας. Ο Κροάτης έβγαλε την ασίστ στο 3-0 και την πανέξυπνη κάθετη στον Λάμπρου, που οδήγησε στην ανατροπή του νεαρού από τον Γιαννούλη και στο 2-0 από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άκπομ.

Ταυτόχρονα ο Λημνιός έδωσε εκρηκτικότητα και σπιρτάδα στο αριστερό άκρο, “ξυπνώντας” και τον Λάμπρου στο άλλο άκρο. Ο Λημνιός “ξεκλείδωσε” ουσιαστικά το παιχνίδι κερδίζοντας το πέναλτι από την ανατροπή του Μπράουν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το οποίο μετά την κακή εκτέλεση του Μπίσεσβαρ δεν άφησε να περάσει αναξιοποίητο ο Άκπομ, που σκόραρε με πλασέ παίρνοντας το “ριμπάουντ” στην απόκρουση του Σωτηρίου. Ο Άκμπομ αναδείχτηκε δίκαια ο κορυφαίος του αγώνα.

Αξίζει να σταθούμε και στο γκολ του Ντόουγκλας. Πιστοποίησε ότι είναι έξοχος σουτέρ, στοιχείο που μπορεί να αποδειχθεί ωφέλιμο για τον ίδιο και για τον ΠΑΟΚ στην δύσκολη συνέχεια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.