Το έκανε… θρίλερ αλλά πήρε το τρίποντο και πάει για καλές γιορτές!

Μετά από ένα… θρίλερ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει δύσκολα με 3-2 την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League.

O Δικέφαλος ξεκίνησε την αναμέτρηση με διάθεση να πιέσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ευτύχησαν να μπουν σε θέση… οδηγού. Συγκεκριμένα, στο 12ο λεπτό ο Σόνι με δυνατό σουτ μετά από την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Καρμόνα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα Πασχαλάκη. Μετά το γκολ, οι «ασπρόμαυροι» φάνηκαν ασύνδετοι, με διαδοχικά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Αντίθετα, οι Αρκάδες με τη συμπλήρωση του ημίωρου βρέθηκαν μια ανάσα από τη διεύρυνση του σκορ, με τους Κρέσπι και Σίτο να μην μπορούν να τελειώσουν την προσπάθεια του Σόνι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, μην μπορώντας να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.  Ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε ότι μπορεί να απειλήσει, στο 43΄ο Άκπομ με εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια και δυνατό σουτ κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια.  Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι παίκτες του Λουτσέσκου πίεσαν για την ολική ανατροπή, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Η πίεση των «ασπρόμαυρων» έφερε αποτελέσματα στο 48΄ με τον Αουγκούστο να ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Μουνάφο. Ο Κούρτιτς που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος, καταγράφοντας το ένατο φετινό του τέρμα. Με το σκορ υπέρ του, ο Δικέφαλος έδωσε μέτρα στον Αστέρα Τρίπολης, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται επικίνδυνοι σε δύο περιπτώσεις. Τελικά, στο 60’ η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έκανε τη… ζημιά, με τον Χριστόπουλο να σκοράρει με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Αλβάρες.

Από εκείνο το σημείο και μετά, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έριξαν… ρυθμούς, μην μπορώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Η παρέμβαση του Λουτσέσκου από τον πάγκο ήρθε στο 70’ με τους Σβαμπ, Μουργκ και Ίνγκασον να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο. Οι αλλαγές του Ρουμάνου έφεραν αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να χάνουν σε δύο περιπτώσεις την ευκαιρία για να σκοράρουν. Στο 79’ το σουτ του Σβαμπ πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τσιφτσής σταμάτησε το σουτ του Αουγκούστο. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Λουτσέσκου έβαλε τους Σφιντέρσκι και Βιεϊρίνια, με την υπεροχή του ΠΑΟΚ να φέρνει αποτέλεσμα στο 88′, όταν ο Κρέσπο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκαρσία. Ο Κούρτιτς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε εκ νέου μπροστά τον ΠΑΟΚ, για το τελικό 3-2.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι (71’ Ίνγκασον), Κρέσπο, Σίντκλεϊ (86’ Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (71’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (86’ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (71’ Μουργκ).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρες, Μουνάφο, Βαλιέντε, Κρέσπι (81’ Γκαρσία), Σίτο (46’ Τιλίκα), Σονί, Μπαράλες (68’ Ριέρα).