Προηγείται η Αναγέννηση Θαλασσιάς στην ΕΠΣ Ξάνθης

Συντάκτης: Share:

Με  μεγάλα σε έκταση σκορ και μικρές ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα συνοδεύτηκε η 10η αγωνιστική στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Ξάνθης.

Στο θεωρητικό ντέρμπι η πρωτοπόρος Αναγέννηση Θαλασσιάς συνέτριψε με 5-0 τη Βιστωνίδα που παρέμεινε στην 3η θέση αλλά αφενός έχει πλέον συγκάτοικο τον Απόλλωνα Ξάνθης, αφετέρου δέκα βαθμούς απόσταση από την κορυφή.

Σε απόσταση τριπόντου παραμένει ο Φιλιππος Δροσερού που διατηρήθηκε στην 2η θέση επίσης με πεντάρα επό της Ελπίδας Γενισέας. Αγγλικό σκορ και στο Σέλινο με τον Αρη Πετεινού να επικρατεί με 6-4 ενώ και ο Ερμής Μάνδρας επικράτησε με 4-0 την Κεντητή.

 

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Παύλος Μελάς Κουτσού – Απόλλων Ξάνθης 0-3 (15′ Κατσιλίδης, 89′ Κυριαζίδης, 90+1′ Μαρκοσιάν Β.)
Ερμής Μάνδρας – Κεντητή Ξάνθης 4-0 (10′, 45′ Β. Καραγκιόζης, 65′ Αλβανίδης, 90+2′ Ισμετογλου)
Φίλιππος Δροσερού – Ελπίδα Γενισέας  5-1 (42′, 87′ Κοκόμπελης, 62′ Πεντεζίδης, 75′ Βαΐτσης, 83′ Μουμίν – 25′ Τσικούδης)
Άτλας Σελίνου – Άρης Πετεινού 4-6 (20′ Καλαμάρης, 60′, 85′ Αδαμίδης, 80′ Τσακιρίδης – 3′, 65′ Πουτακίδης, 25′ Δαηλίδης, 45′ Καμπουρίδης, 48′, 75′ Τουραντζίδης)
Κεσσάνη Ερασμίου – Απόλλων Διομήδειας 1-3 (75′ Γκασπαριάν – 30′, 80′ Φλώρος, 73′ Ζορίνοφ)
Εχίνος Σπορ – Ασπίδα Ξάνθης  2-0 (20′ Βασιλειάδης, 75′ Χοτσκα)
Αναγέννηση Θαλασσιάς – ΑΟ Βιστωνίδας 5-0 (10′ Καζάκης, 30′ Κοτόπουλος, 35′ Κουτσομιχάλης, 80′, 85′ Τουργαΐδης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 10 ΑΓΩΝΕΣ):
1. Αναγέννηση Θαλασσιάς 30 (37-3)
—————————————–
2. Φίλιππος Δροσερού 27 (33-8)
3. ΑΟ Βιστωνίδας 20 (22-13)
4. Απόλλων Ξάνθης 20 (25-11)
5. Ασπίδα Ξάνθης 16 (18-15)
6. Εχίνος Σπορ 16 (31-19)
7. Άρης Πετεινού 16 (26-16)
8. Παύλος Μελάς Κουτσού 12 (23-20) 
9. Ερμής Μάνδρας 10 (25-19)
10. Ελπίδα Γενισέας 9 (10-30)
—————————————
11. Απόλλων Διομήδειας 9 (16-48)
12. Κεντητή Ξάνθης 8 (11-34) 
13. Κεσσάνη Ερασμίου 5 (12-35)
14. Άτλας Σελίνου 2 (14-30)

 

Πετάει ο Αετός Τοξοτών

Με τους αγώνες της 9ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας στην ΕΠΣ Ξάνθης.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 9ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΟ Ξάνθης – ΑΕ Ξάνθης 0-2

Αναγέννηση Π. Χρύσας – Σμίνθη Ξάνθης 2-1

Ασπίς Πηγαδίων – Κένταυρος Ξάνθης 0-2

Αετός Γοργόνας – Αετός Τοξοτών 2-3

Δόξα Μυρωδάτου – Ατρόμητος Χρύσας 0-4

ΡΕΠΟ: Δόξα Σταυρούπολης

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 9 ΑΓΩΝΕΣ):

  1. Αετός Τοξοτών 21(19-8)*
  2. ΑΕ Ξάνθης 19 (21-7)
  3. ΑΠΟ Ξάνθης 19 (11-7)
  4. Δόξα Σταυρούπολης 14 (18-9)*

————————————

  1. Κένταυρος Ξάνθης 12 (11-12)*
  2. Ατρόμητος Χρύσας 9 (8-8)*
  3. Αετός Γοργόνας 8 (9-11)*
  4. Ασπίδα Πηγαδίων 8 (8-11)*
  5. Σμίνθη 7 (10-17)*
  6. Αναγέννηση Π. Χρύσας 7 (6-12)*

————————————

  1. Δόξα Μυρωδάτου 1 (7-25)*

* Με αστερίσκο είναι οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ

Με νίκες των πρωτοπόρων Φίλιππου Δροσερού και Εθνικού Κιμμερίων επί των ΑΠΟΞ Ραιδεστού και Κοτύλης συνεχίστηκε η 6η αγωνιστική της ΕΠΣ Ξάνθης.

Στα άλλα παιχνίδια είχαμε τη νίκη του Κεραυνού Κατραμίου στην έδρα του Νέστου Κύρνου που τον έφερε στην τρίτη θέση και την ισοπαλία της ΑΕΚ Κυψέλης με τη Νέα Θύελλα Μαγγάνων.


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Κοτύλη Ξάνθης – Εθνικός Κιμμερίων 0-4
ΑΕΚ Κυψέλης – Νέα Θύελλα Μαγγάνων 1-1
ΑΠΟΞ Ραιδεστός – Φίλιππος Δροσερού Β’ 1-6
Νέστος Κύρνου – Κεραυνός Π. Κατραμίου 1-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 5 ΑΓΩΝΕΣ):
1. Φίλιππος Δροσερού Β’ 13 (17-5)
2. Εθνικός Κιμμερίων 12 (16-1)*
3. Κεραυνός Π. Κατραμίου 12 (12-13)
————————————
4. ΑΕΚ Κυψέλης 10 (14-3)*
5. Νέα Θύελλα Μαγγάνων 9 (8-7)
6. Νέστος Κύρνου 6 (6-15)
7. ΑΠΟΞ Ραιδεστός 3 (5-13)*
8. Κοτύλη Ξάνθης 0 (1-21)*
* Οι ομάδες με ένα αστερίσκο έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Πηγή:thrakisports.gr

Δείτε Επίσης

Scroll Up