Σε ρυθμό ρελαντί 0-3 στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ και με πάγκο που δίνει λύσεις…

Σε ρυθμό ρελαντί ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό μέσα στο Αγρίνιο με 3-0 επί του Παναιτωλικού, μετά από ένα παιχνίδι, που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά έστειλε ένα ακόμη μήνυμα ότι το ρόστερ του ΠΑΟΚ είναι πλούσιο και άκρως ποιοτικό.

Αυτό που ήθελε να πετύχει ο ΠΑΟΚ με το «καλησπέρα» στο Αγρίνιο, το πέτυχε, ένα «γρήγορο» γκολ δηλαδή, που ήρθε μόλις στο 7΄, στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Όταν ξεκινάς λοιπόν, με γκολ από τα αποδυτήρια, είναι βέβαιο ότι αποκτάς μια άνεση, αλλά και ψυχολογία, αυτή που πήρε ο Πέλκας, που πέτυχε το 0-1, μετά από σέντρα του Γιαννούλη και προσωρινή απόκρουση του Κνετ, στα πόδια του σκόρερ.

Παραδόξως, αντί να φορτσάρει ο ΠΑΟΚ και να εκμεταλλευθεί την αναστάτωση στην άμυνα των γηπεδούχων, τράβηξε χειρόφρενο και δόθηκε η δυνατότητα στον Παναιτωλικό να ανεβάσει στροφές, να βγει μπροστά, αλλά να μην απειλήσει ούτε μια φορά, σοβαρά, την εστία του Ζίφκοβιτς.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ, στις τρεις ακόμη ευκαιρίες που έκανε, θα μπορούσε να είχε πετύχει ισάριθμα γκολ με Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο και ειδικά με τον Πέλκα στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους, αλλά και στις τρεις περιπτώσεις, ενήργησε σωστά ο Κνετ.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν άφησε ικανοποιημένο τον Φερέιρα, που φώναζε διαρκώς στους παίκτες του να «ξυπνήσουν» και με το ξεκίνημα του β΄ μέρους έκανε δυο αλλαγές στο «γνωστό» λεπτό, το 60΄, θέλοντας να «φρεσκάρει» την επιθετική γραμμή της ομάδας του και ρίχνοντας τους Ελ Καντουρί και Άκπομ αντί Πέλκα και Σφιντέρσκι, αντίστοιχα.

Αποτέλεσμα αυτής της αλλαγής ήταν από τον Άγγλο Τσούμπα Άκπομ να έρθουν δυο γκολ, το πρώτο με ασίστ στον Λημνιό (65΄)και το δεύτερο από τον ίδιο, ύστερα από καταπληκτική κάθετη πάσα του Μίσιτς (68΄), για να γίνει το 0-3 και να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι.