Σε τροχιά τετράδας η Έβερτον 1-0 την Σαουθάμπτον

Ζωντανή για την τετράδα η Έβερτον που κέρδισε με 1-0 τη Σαουθάμπτον και βρέθηκε στο -2 από τη Γουέστ Χαμ ενώ έχει και ματς λιγότερο.

Στο 9ο μόλις λεπτό μετά από γέμισμα του Πίκφορντ, ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε δύο διαδοχικές κεφαλιές από τον Σαλισού, η μπάλα στρώθηκε στον Σίγκουρντσον που πέρασε με τη μία κάθετα στον Ριτσάρλισον κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Στο 26ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Χολγκέιτ, ο Κιν σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 58ο λεπτό μετά από σέντρα του Ντιν από αριστερά ο Κιν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γουόρντ Πράουζ έσωσε στη γραμμή και στο ριμπάουντ ο Γκόντφρεϊ έκανε το σουτ στα σώματα.

Στο 60ο λεπτό μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Ντιν ο Κιν πήρε νέα κεφαλιά αλλά αστόχησε ενώ έξω πέρασε και η κεφαλιά του Σαλισού στο 62’.

Στο 66ο λεπτό ο Χολγκέιτ πήρε νέα κεφαλιά και ο Βέστεργκαρντ έσωσε, ενώ στο 84’ ο Άρμστρονγκ έκανε φοβερή ενέργεια και γύρισμα αλλά ο Ντζενεπό αστόχησε από κοντά.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ντιν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Χολγκέιτ, Σίγκουρντσον, Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόμες, Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον (90+2’ Κινγκ)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Μπέρτραντ, Βέστεργκαρντ, Μπεντνάρεκ, Σαλισού (63’ Τέλα), Άρμστρονγκ, Ρέντμοντ (89’ Βατς), Γουόρντ Πράουζ, Ντζενεπό, Ινγκς, Άνταμς (76’ Ελουντουλού)