Σκόνταψε η Γιουβέντους

Σκόνταψε πάνω στην Μπενεβέντο η Γιουβέντους που έφυγε με την ισοπαλία 1-1 στο «Ciro Vigorito», κάνοντας τα Χριστουγεννιάτικα δώρα στις Μίλαν, Ίντερ και Ρόμα πριν την ώρα τους

Οι «μπιανκονέρι» του Αντρέα Πίρλο, που αποφάσισε να αφήσει εκτός για λόγους ξεκούρασης τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε ένα τόσο… εύκολο παιχνίδι, δεν κατάφεραν να πείσουν για ακόμη μία φορά, πετώντας στα σκουπίδια ακόμα δύο βαθμούς. Καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι από τις δύο ομάδες με την Μπενεβέντο να κοιτάζει στα μάτια τους «μπιανκονέρι» δημιουργώντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Από την άλλη, η Γιουβέντους πλήρωσε την αστοχία της και πλέον… τρέχει αφού η Μίλαν με νίκη αύριο θα ανοίξει τη διαφορά στους έξι βαθμούς!

Στο 22′ η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με τον Κιέζα να κάνει ωραία ενέργεια και να περνά για τον Μοράτα που πλάσαρε για το 0-1. Στο 36′ η Μπενεβέντο απείλησε με κεφαλιά του Λαπαντούλα που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα με απίθανο βολέ του Λετίτσια από πλάγια θέση.

Η Μπενεβέντο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47′ με σουτ του Ιμπρότα που πέρασε λίγο έξω. Στο 52′ η Γιουβέντους έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κιέζα να γυρίζει για τον Μοράτα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Λετίτσια, Γκλικ, Καλντιρόλα (74′ Μάτζιο (60′ Ινσίνιε)), Μπάρμπα, Χετεμάι, Στσιαταρέλα, Ιονίτα (72′ Τέγιο), Ιμπρότα, Καπράρι (72′ Τούια), Λαπαντούλα (72′ Σάου)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Χουαρδάδο, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Φραμπότα, Ραμπιό, Αρτούρ (62′ Μπετανκούρ), Κιέζα (69′ Μπερναντέσκι), Ράμσεϊ (62′ Κουλουσέφσκι), Ντιμπάλα, Μοράτα