Αμυντικά προβλήματα και νέα ήττα για τη Δόξα Δράμας

Η Δόξα Δράμας υποχρεώθηκε σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Απόλλωνα Λάρισας με 0-1 για την 19η αγωνιστική της Super League 2 και δεν ξεμπέρδεψε οριστικά σχετικά με την παραμονή της.

Μάλιστα οι «μαυραετοί» θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί καθώς η ΑΕ Καραϊσκάκης και ο ΟΦ Ιεράπετρας δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε το βαθμό απέναντι σε Ιωνικό και Χανιά αντίστοιχα και έμειναν κολλημένοι στον πάτο της βαθμολογίας.

Το γκολ του Κώστα Σκούπρα ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη στους Λαρισαίους, με την ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη να αγωνίζεται στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό την επόμενη αγωνιστική.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Θανάσης Κολιτσιδάκης παρέταξε τη Δόξα Δράμας με 4-2-3-1 και τον Στεφανάκο κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας  αγωνίστηκε ο Παρασκευάς και στο αριστερό άκρο ο Παπαργυρίου. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Κουκόλης και Νασιμέντο.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Χάμοντ και Πινδώνης  με τον Μενσά μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού.

Στις θέσεις των εξτρέμ, δεξιά αγωνίστηκε ο Κουτσιανικούλης, αριστερά ο Μαυριάς και στην κορυφή ο Σαμπανίδης.

Ο Κωστας Φρατζέσκος κατέβασε τον Απόλλωνα Λάρισας με 3-4-3 και τον Αστρά κάτω από τα δοκάρια. Οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Γκόλιας, Μόρας και Καρρίκι.

Σε ρόλο μπακ – χαφ δεξιά αγωνίστηκε ο Σκούπρα, αριστερά ο Λίταινας, με τους Μπάμπη και Μπάλλα να βρίσκονται στο χώρο του κέντρου.

Στα άκρα της επίθεσης κινήθηκαν οι Ομπράντοβιτς δεξιά και Γιάκος αριστερά, με τον Σούλτσε στην κορυφή.

Επικίνδυνος σε κάθε επίθεση ο Απόλλων Λάρισας, προηγήθηκε με τον Σκούπρα

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Απόλλωνα Λάρισας μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Λίταινας δοκίμασε το σουτ αριστερά λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου.

Η Δόξα απάντησε με εξαιρετική προσπάθεια του Μενσά στο 9′. Ο Γκανέζος μεσοεπιθετικός έκανε υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Αστρά να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια οι «μαυραετοί» κυκλοφόρησαν τη μπάλα και είχαν άλλη μία ευκαιρία στο 11′. Ο Μαυριάς έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και δεξιά το οποίο έφυγε λίγο έξω από την εστία του Αστρά.

Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς ρυθμό στην αναμέτρηση, ο Σκούπρα βγήκε από τα δεξιά στην πλάτη της άμυνας της Δόξας. Πήρε τη μπάλα μετά από κάθετη πάσα του Λίταινα και έφτασε απέναντι από το Στεφανάκο, στέλνοντας με δυνατό σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 21ο λεπτό.

Οι «μαυραετοί» σαστισμένοι από το γκολ που δέχτηκαν, είχαν μεγάλη δυσκολία στο να δημιουργήσουν ευκαιρίες σε εκείνο το χρονικό σημείο και κατέγραψαν μόνο ένα σουτ του Κουτσιανικούλη που κόντραρε σε αντίπαλο και έφυγε κόρνερ στο 31ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι που γύρισαν πίσω και απειλούσαν με αντεπιθέσεις είχαν άλλη μία τελική στο 33′. Ο Γιάκος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ομπράντοβιτς μέσα από την περιοχή και αριστερά σούταρε άστοχα.

Μετά από ώρα η Δόξα ανησύχησε την αντίπαλη άμυνα στο 38ο λεπτό. Ο Παπαργυρίου ξεχύθηκε από τα αριστερά και έβγαλε ωραία σέντρα για τον Κουτσιανικούλη ο οποίος έκανε το τελείωμα που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Αστρά.

Στο 39ο λεπτό ακολούθησε η αλλαγή του Σαμπανίδη που έδωσε τη θέση του στον Μπαράνκο και στο 40′ ο Μαυριάς επιχείρησε ένα σουτ από μακρινή απόσταση το οποίο πέρασε λίγο άουτ χωρίς πάντως να ανησυχήσει τον Αστρά.

Όμως στην κόντρα επίθεση ο Απόλλων Λάρισας ήταν πάντα απειλητικός, ενώ η Δόξα είχα σημαντικά θέματα στην άμυνα και αυτό αποδείχθηκε για άλλη μία φορά στο 42′. Ο Λίταινας πέρασε κάθετη πάσα για τον Γιάκο που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Στεφανάκο ο οποίος έκανε μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι που ζήτησαν πέναλτι στην ανατροπή του Κουτσιανικούλη από τον Γκόλια στο 44ο λεπτό, πήραν τη κατοχή στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Λαρισαίων.

Ανώτερη η Δόξα, χωρίς να βρει το γκολ

Στο δεύτερο μέρος η Δόξα μπήκε με απειλητικές διαθέσεις για να φτάσει στην ισοφάριση και απείλησε στο 47ο λεπτό. Ήταν τότε που ο Μπαράνκο βρήκε στα αριστερά τον Μαυριά ο οποίος δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Αστρά που πέρασε άουτ.

Ο ρόλος του Χάμοντ ήταν κομβικός καθώς από τον Γκανέζο μέσο περνούσε τις περισσότερες φορές η κυκλοφορία της μπάλας για τη Δόξα.

Οι γηπεδούχοι όμως παρά το γεγονός ότι έλεγχαν το παιχνίδι, δυσκολεύονταν να βρουν κενούς χώρους με αποτέλεσμα να απειλούν από μακριά. Ένα τέτοιο σουτ από τον Μενσά έφυγε απελπιστικά άουτ στο 58′.

Στον αντίποδα, ο Καμπέρης βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ στο 61ο λεπτό.

Η επόμενη κίνηση του Θανάση Κολιτσιδάκη ήταν να ρίξει στο παιχνίδι τον Κόντο (που είχε σκοράρει στο προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Παναχαϊκή στην Πάτρα), αντί του Μαυριά στο 63′.

Άμεσα η είσοδος του Κόντου έκανε πιο επιθετική τη Δόξα και η τεράστια ευκαιρία για τους «μαυραετούς» ήρθε στο 66ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Κουτσιανικούλη. Ο Κόντος πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον 32χρονο εξτρέμ που μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε από πλεονεκτική θέση το σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αστρά.

Ο Απόλλων Λάρισας περίμενε τις ευκαιρίες του στην αντεπίθεση. Βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα της Δόξας, με τον Αθανασιάδη να πασάρει στον Γιάκο που έκανε το σουτ αλλά ο Στεφανάκος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τον κίνδυνο στο 74′.

Στο 78ο λεπτό πέρασαν στο παιχνίδι για τη Δόξα οι νεαροί Φυτόπουλος, Παπαϊωάννου και Νιολάκης για δώσουν φρεσκάδα και τρεξίματα στους «μαυραετούς» που ήταν απαραίτητα σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Μάλιστα στο 81′ ο Κόντος πέρασε την κάθετη μπαλιά στο Νιολάκη ο οποίος από καλή θέση δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία καθώς τον έκοψαν οι αντίπαλοι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή στο 82′ με τον Γκουντρουμπή, αλλά η προσπάθειά του επιθετικού των Λαρισαίων δεν είχε αποτέλεσμα.

Η τελευταία καλή στιγμή για τη Δόξα ήρθε μετά το σουτ του Παπαργυρίου από το ύψος της περιοχής το οποίο έφυγε άουτ στο 86ο λεπτό.

Όσες προσπάθειες κι αν έκαναν οι «μαυραετοί» στα επόμενα λεπτά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι και υποχρεώθηκαν σε ήττα παρά την διάθεση που έδειξαν στο δεύτερο μέρος. Μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντος βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (78′ Παπαϊωάννου), Παπαργυρίου, Κουκόλης, Άντερσον, Χάμοντ, Μαυριάς,(Κόντος 63′) Κουτσιανικούλης (78′ Νιολάκης), Πινδώνης (Φυτόπουλος 78′), Μενσά, Σαμπανίδης (Μπαράνκο 39′).

Απόλλων Λάρισας (Φρατζέσκος): Αστράς, Μόρας (Λουκάς 69′), Σκούπρα, Καρρίκι (Αθανασιάδης 69′), Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλλας (59′ Καμπέρης), Σούλτσε (Γκουντρουμπής 76′), Μπάμπης, Λιταινας, Ομπράντοβιτς (59′ Τασιούλης).

Κίτρινες κάρτες: Χάμοντ (29′), Μπάλλας (56′), Ελευθεριάδης (80′)

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Ντάβελας (Μακεδονίας), Ψύλλος (Λέσβου)
4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας)

Δείτε τις καλύτερες στιγμές από το Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας (0-1) για την 19η αγωνιστική της Super League 2: