Ανώτερος ο Απόλλων Σμύρνης 2-1 τον Ατρόμητο

Ο Απόλλων Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε τις πολλές αλλαγές του Αναστασίου και πήρε τη νίκη στο σημερινό φιλικό των δύο ομάδων  κερδίζοντας με σκορ 2-1

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» του Νίκου Παπαδόπουλου έφτασε δίκαια στη νίκη γοήτρου, που τους δίνει επιπλέον ψυχολογία εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων τους. Αντίθετα, οι «ρεζέβρες»του Γιάννη Αναστασίου προβλημάτισαν με την εικόνα

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν κυρίαρχος στο α’ ημίχρονο, όπου όχι μόνο προηγήθηκε με 2-0,

Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Παυλίδης σε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή και το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε με κεφαλιά ο Μαρκόφσκι στο 40’.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία», όμως, είχε από νωρίς φάσεις με κορυφαία το δοκάρι με τη βοήθεια και το γκολκίπερ Θεοδωράκη στο 3’ σε κεφαλιά του Ζησόπουλου, αλλά και το κοντινό πλασέ του Μαρκόφσκι, που έφυγε μόλις άουτ στο 14’.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Ατρόμητος βελτιώθηκε, πίεσε ψηλά και μέχρι το 60’ ήταν καλύτερος καταφέρνοντας να μειώσει στο 55’ χάρη στην επιμονή του Βέλλιου με προβολή.

Ωστόσο, ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου τα ηνία του ματς από το 70’ και μετά έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει την φιλική του νίκη. Ανάμεσα σε αυτές και ένα εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Βουό που έφυγε άουτ στο 85’.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης (70’ Γκίνο), Χουχούμης (70’ Βιτλής), Λαρέα (70’ Κύργιας), Ζησόπουλος (70’ Βαφέας), Μπλάζιτς (70’ Αγρόδημος), Παρτάλης (63’ Λαγός), Παυλίδης (70’ Βάρκας), Μπεντινέλι (70’ Ιριτιέρ), Μπαστιάνος (63’ Καραγκούνης), Μαρκόφσκι (70’ Βουό).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Σαμαϊλά, Χαρίσης (46’ Τριμμάτης), Ταλόχα, Καχίλα (73’ Αθανασίου), Ανδρούτσος, Στρούγγης, Ενσικουλού (46’ Ρόσα), Γαρουφαλιάς (79’ Ξενοπαναγός), Γιακουμάκης, Βέλλιος.