Επιστροφή στις νίκες για Εργοτέλη, πρώτη ήττα για Παναχαϊκή

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, έπειτα από την παρένθεση της προηγούμενης αγωνιστικής γύρισε ο Εργοτέλης, ο οποίος επιβλήθηκε της Παναχαϊκής στο Παγκρήτιο Στάδιο με σκορ 2-1. Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα των Πατρινών στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία ήρθε στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ.

Η νίκη αυτή επέτρεψε στους «κιτρινόμαυρους» να πραγματοποιήσουν ένα βαθμολογικό… άλμα ξεφεύγοντας από τις θέσεις που οδηγούν στη Φούτμπολ Λιγκ, τη στιγμή που οι «κοκκινόμαυροι» απώλεσαν πέραν του αήττητου και τη δυνατότητα να βρεθούν, έστω και προσωρινά, μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Στο ματς που «άνοιξε» την αυλαία της τρέχουσας στροφής στη δεύτερη τη τάξει επαγγελματική βαθμίδα του ελληνικού ποδοσφαίρου, το τελικό αποτέλεσμα έμελλε να διαμορφωθεί ήδη από το πρώτο ημίχρονο, παρ’ όλο που οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές και καλές ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, όπου κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν επιτευχθεί και άλλα τέρματα.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ροβίθης στο 17’ με πλασέ μέσα από την περιοχή και δεξιά της Παναχαϊκής, μετά από πάσα του Γροντή, ενώ το 2-0 έγινε λίγα λεπτά αργότερα, στο 28’, όταν ο Κουάτενγκ έστειλε προ κενής εστίας την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Σούλη, ύστερα από «πάρε-βάλε» ασίστ του συμπαίκτη του, Έφορντ.

Πριν ακόμη ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του ημιχρόνου, οι Αχαιοί έδειξαν «σφυγμό» και μείωσαν στο 42’ με τον Μωραΐτη με σουτ εντός της περιοχής του Κατσιμήτρου.

Στην επανάληψη, σημειώθηκαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαίες την κεφαλιά στο δοκάρι του Ροβίθη στο 76’, το πλασέ του Μαυρία από πλευράς φιλοξενούμενων που απέκρουσε αρχικά ο Κατσιμήτρος και μετά προσέκρουσε στην οριζόντια δοκό στο 79’, αλλά και το σουτ από πλεονεκτική θέση του Έφορντ στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2’) και πάλι εκ μέρους των γηπεδούχων.

Τελικό αποτέλεσμα παρέμεινε το 2-1.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Μπούσης, Μπάτζιος, Πέιος, Bruce, Γροντής (Τσέλιος 68′), Μπουρσέλης (77’ Μπουτσάκης), Κουάτενγκ (Σταθόπουλος 66′), Έφορντ, Ροβίθης.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Παταπής, Μαυρίας (82’ Λινάρδος), Ιντζόγλου, Κολ, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (74’ Μασούρας), Μωραϊτης, Τσελεπίδης.