Σώθηκε από τη… βούλα ο Παναιτωλικός!

Με ένα τουλάχιστον αυστηρό πέναλτι ο Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο δεύτερο μπαράζ των δύο ομάδων και πανηγύρισε την παραμονή του στη Super League.

Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο της μπάλας, με τους θρακιώτες ωστόσο να αμύνονται σωστά και να κρατούν το μηδέν στην άμυνα.

Η πίεση της ομάδας του Τραϊαννού Δέλλα με την πάροδο του χρόνου αυξάνονταν και στο 81ο λεπτό ο Ευαγγέλου υπέδειξε την εσχάτη των ποινών μετά από επαφή της μπάλας με το χέρι του Παπάζογλου. Ο Βέργος που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναιτωλικό.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ βγήκαν στην επίθεση για την ισοφάριση, με τον Έμπερτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να χάνει μοναδική ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ , Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος (77’ Αριγίμπι), Μαλής, Περέιρα (77’ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (58’ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (87’ Βάντερσον), Μεντόσα.

ΞΑΝΘΗ (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85’ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85’ Τεσίγια), Βέρκερ,  Έμπερτ, Μικελτάντζε (64’ Τάτος / 78’ Στρόιχεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (64’ Θυμιάνης).