Σπουδαίο «διπλό» με ανατροπή για Δόξα, 3-1 τον Πλατανιά!

Τη δεύτερη εκτός έδρας, αλλά ταυτοχρόνως, και συνολικά νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 πανηγύρισε η Δόξα Δράμας επικρατώντας στα «Περιβόλια» των Χανίων του γηπεδούχου Πλατανιά με σκορ 3-1!

Το σύνολο του Κώστα Ανυφαντάκη αναρριχήθηκε -έστω και προσωρινά- στην 4η θέση της βαθμολογίας, ευρισκόμενη ένα βαθμό πιο κάτω από το σημερινό της αντίπαλο που είναι και ένα εκ των φαβορί για την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ 1.

Στον αντίποδα, δεύτερη διαδοχική εντός έδρας, μα και στο σύνολο, ήττα για την ομάδα του Γιάννη Τάτση, γεγονός που προσέθεσε μία ακόμη δυσκολία στο στόχο του προβιβασμού στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ στο 42’ έπειτα από σουτ του Νίλι μέσα στην περιοχή, για να ισοφαρίσει σχεδόν άμεσα ο Ρόβας λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (45’) εκμεταλλευόμενος την «αναμπουμπούλα» στα καρέ του Γκολτς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη, και κατά τη διάρκεια των πρώτων λεπτών αυτής χάθηκαν τέσσερις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, τρεις φορές από τους «ερυθρόλευκους» με τους Μποσέτι (56’), Λουκίνα (58’) και Νίλι (62’) και μία για τους «μαυραετούς» με τον Ρόβα (66’).

Εντέλει, η Δόξα ήταν εκείνη που κατάφερε να ξαναβρεί την επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα, με σκόρερ τον Κρητικό στο 76’ χάρη σε πλασέ αυτού μέσα και δεξιά από τη μεγάλη περιοχή του Πλατανιά.

Το τελικό 3-1 υπέρ των Δραμινών «σφράγισε» σε… νεκρό χρόνο με πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Ιωαννίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης (71′ Λεωνιδόπουλος), Ουές (60′ Λεϊρία), Νιαυραδάκης (79′ Πουρζιτίδης), Σάαντο, Μποσέτι, Καραγκούνης,  Νίλι, Λουκίνας, Μπιανκόνι.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου (65’ Αργυρόπουλος), Πλέγας, Κουκόλης, Σιώπης (81’ Παρασκευάς), Χάμοντ, Κρητικός, Ρόβας (84′ Περεγιό), Ιωαννίδης.