Στο «ρελαντί» ο ΠΑΣ, 0-4 την Κέρκυρα

Από το πρώτο ημίχρονο και τα αρχικά μόλις λεπτά αυτού «καθάρισε» ο ΠΑΣ Γιάννενα τη «γειτονική» κόντρα με τον ΑΟΚ Κέρκυρα επικρατώντας με το εμφατικό 4-0 στο «νησί των Φαιάκων» και έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βλάντισλαβ Νάουμετς που σημείωσε χατ-τρικ!

Ο 20χρονος Ουκρανός μεσοεπιθετικός που προέρχεται από το «φυτώριο» της Ντινάμο Κιέβου, πέτυχε έτσι τα πρώτα του τέρματα στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 και το ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής, καθώς το μοναδικό γκολ που είχε σημειώσει ως τώρα ήταν στον αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδος με αντίπαλο την Ένωση Ασπροπύργου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η βαθμολογική θέση των δύο ομάδων αποτυπώθηκε ανάγλυφα και στο χορτάρι, μιας και ο πρωτοπόρος και αήττητος ΠΑΣ δε δυσκολεύτηκε και πολύ να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του ουραγού, δίχως βαθμού και ταλαιπωρημένου και από εξωαγωνιστικής φύσεως ζητήματα ΑΟΚ Κέρκυρας.

Μόλις στο 4’, ο Νάουμετς σημείωσε το 0-1 και 5 λεπτά αργότερα, στο 9’, ο Ξύδας έκανε το 2-0 υπέρ του «Άγιαξ της Ηπείρου».

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη τέρμα του Νάουμετς στο 30’ και με αυτόν τον τρόπο, το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε, όπως προμηνυόταν, σε τυπική διαδικασία, με τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα να ολοκληρώνει την «τριπλέτα» του στο 90+2’ διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.