«Αέρας» στα Γιάννενα η ΑΕΚ

Έχοντας εξαιρετική απόδοση στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε επιβληθεί με 4-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος, μετέτρεψε σε γκολ την αυστηρή υπόδειξη πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στο Πόνσε. Με το υπέρ της σκορ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα, κάνοντας το 2-0 στο 21’ με τον Αλέξη Μιχαήλ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του ΠΑΣ. Από εκεί και μετά, ανέλαβε δράση ο Πόνσε που με δύο γκολ σε διάστημα δύο (45’ & 45’+2) λεπτών ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Με την επάνοδο των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, ο.. ρυθμός ήταν εμφανώς χειρότερος, με τις ευκαιρίες να είναι ελάχιστες. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν, αλλά ο Στέφανος Αθανασιάσης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Λίλα, Νικολιάς (76’ Νάουμετς), Γιάκος, Παμλίδης (46’ Σιόντης), Αθανασιάδης, Κριζμάν.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (46’ Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας (69’ Κρίστισιτς), Γκάλο, Λιβάγια, Πόνσε (80’ Μπογέ).