Απόδραση δια… χειρός Μάνταλου και τύχης!

Εκμεταλλευόμενη το… δώρο του διαιτητή Ευαγγέλου στο πρώτο ημίχρονου και το γκολ του Πόνσε στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Νέα Σμύρνη, νικώντας με 2-0 του Πανιωνίου.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα στο 14ο λεπτό, με τον Μάνταλο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Μαϊνόλοβιτς, αφού πρώτα είχε κοντρολάρει με το χέρι. Από εκεί και μετά, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν κατάφερε να γίνει εκ νέου απειλητική προς την εστία των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του, ισορρόπησε την εικόνα του αγώνα και διεκδίκησε με αξιώσεις την ισοφάριση. Ωστόσο, σε δύο περιπτώσεις οι Ντουρμισάι και Καμαρά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 88’ ο Ανέστης αποσόβησε ενστικτωδώς τον κίνδυνο για την εστία του μετά το πλασέ του Τσιλούλη. Και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, ο Πόνσε στο 90’+2 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, μετά από λάθος του Μαϊνόλοβιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά (65΄ Καμαρά), Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά (39΄ Μανθάτης), Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί(77΄ Τσιλούλης).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Χουλτ, Άλεφ, Μάνταλος, Μπακασέτας (81΄ Μπογέ), Κλωναρίδης (61΄ Κρίστιτσιτς), Πόνσε΄(90+3΄Αλμπάνης).