Βαθμολογική… ανάσα για τον Πανιώνιο

Βαθιά… βαθμολογική ανάσα πήρε ο Πανιώνιος που επιβλήθηκε με 1-0 της Ξάνθης στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το σημερινό μενού της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν στο τρίτο λεπτό ο Μανιάτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ζίβκοβιτς, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιτ. Από εκεί το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, χάνοντας δύο ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά, από την στιγμή που η ομάδα του Ράσταβατς δεν κατάφερε να σκοράρει το ισόπαλο 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτο ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πιο επιθετικές δημιουργώντας εκατέρωθεν ευκαιρίες. Τελικά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο 75ο λεπτό, με τον Μαξίμοβιτς να νικάει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης με δυνατό συρτό σουτ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Κόρμπος, Μανιάτης (69’ Μαξίμοβιτς), Άρτσε (85’ Σταυρόπουλος), Μπουμάλ, Ντουρμισάι.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος, Αλμεϊδά, Λισγάρας, Καντά (83’ Φακκής), Γεντρισεκ, Μπαξεβανίδης, Μπρίτο (66’ Σαρπόνγκ), Αμορίμ, Κοβάσεβιτς