Δίκαιη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι

Όντας πολύ καλύτερος της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην εντός έδρας επικράτηση με 2-0 στον ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» με το εν λόγω αποτέλεσμα επέστρεψαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μάρτινς ξεκίνησαν αρκετά δυνατά την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου. Συγκεκριμένα, στο 9’ ο Σεμέδο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των φιλοξενούμενων μετά το σουτ του Σουντανί. Από την πλευρά της η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα μετά το 25 και απείλησε σε τρεις περιπτώσεις.

Στο 26’ ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο γκολ, αλλά το τέρμα του Ελ Αραμπί δεν μέτρησε σωστά ως φάουλ του Γκιγέρμε. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός ανέλαβε εκ νέου τα ηνία του αγώνα, χωρίς ωστόσο ξεκάθαρη απειλή για την εστία της ΑΕΚ. Τελικά, το γκολ που «κλείδωσε» την νίκη για τους γηπεδούχους ήρθε στο 77’ με τον Καμαρά να πλασάρει εντυπωσιακά τον Τσιντώτα.