Έπαιξε με τη φωτιά αλλά… σώθηκε στα πέναλτι

Τη διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο Βόλος για να κάμψει την αντίσταση του Πανσερραϊκού, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα της Super League παρά τις αλλαγές που είχε στην αρχική της σύνθεση, ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μάντζη στο 37ο λεπτό. Με την πάροδο του χρόνου, οι Σερραίοι αντέδρασαν και βγήκαν στην επίθεση, αναζητώντας την ισοφάριση, η οποία θα έστελνε την πρόκριση στην παράταση. Τελικά, αυτή ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κόνσι να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Στο επιπλέον μισάωρο που ακολούθησε οι δύο ομάδες διαφύλαξαν τα μετόπισθεν, μην δίνοντας την ευκαιρία για δημιουργία ευκαιριών. Έτσι, το ισόπαλο 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, οδηγώντας τα… πράγματα στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί οι Βολοιώτες ήταν πιο εύστοχοι σε σχέση με τους φιλοξενούμενους, πράγμα το οποίο τους έδωσε τελικά την πρόκριση με επιμέρους σκορ 4-2.