Εύκολη νίκη στην… πρόβα τελικού για τον Ολυμπιακό

Εύκολη νίκη στην... πρόβα τελικού για τον Ολυμπιακό

Μην αφήνοντας πολλά περιθώρια αμφισβήτησης, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 της ΑΕΚ στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των play off της Super League. Στις 26 του μηνός στον τελικό Κυπέλλου το «νέο» ραντεβού των δύο ομάδων

Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά ανέλαβαν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι αφού απείλησαν δύο φορές, ο Βαλμπουενά στο 11’ κατάφερε να σκοράρει, μετά από τη συνεργασία των Φορτούνη και Καμαρά. Έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει , δημιουργώντας αρκετά προβλήματα την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ.

Σε μια από αυτές τις ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Ραντζέλοβιτς στο 21ο λεπτό. Από εκεί και μετά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο κακός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπαίνουν στη διαδικασία να απειλήσουν. Από την άλλη η ΑΕΚ αν και προσπάθησε να βγει στην επίθεση, πέρα από μια φάση στο 55’ με τον Μάνταλο, δεν απείλησε ξανά. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 73ο λεπτό, με τον Καμαρά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Τσιντώντα, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.