Ισοπαλία με buzzer-beater για την Ξάνθη

Με τον βαθμό της ισοπαλίας στις… βαλίτσες της έφυγε από το ΟΑΚΑ η Ξάνθη, μένοντας στο 2-2 κόντρα στον Παναθηναϊκό, στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο… χορός των γκολ άνοιξε στο 19ο λεπτό με τον Ματίας Κάστρο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Διούδη, με εντυπωσιακό σουτ εντός περιοχής. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» κατάφεραν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μπουζούκη να ισοφαρίζει στο 48’. Η ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 68΄με το γκολ του Κολοβέτσιου. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα φτάσει στην νίκη, ο Ματίας Κάστρο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Χατζηγιοβάννης, Μπουζούκης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Μουνιέ (60’ Βέργος), Μακέντα (89′ Κουλιμπαλί).

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Κοβάσεβοτς, Καντά (70’ Μπαριέντος), Μπρίτο (81’ Σαρπόνγκ), Ντουρίτσκοβιτς, Μελιόπουλος, Κάστρο.