Καθάρισε με Σόνι και πλησίασε ακόμη πιο κοντά στην 6αδα ο Αστέρας!

Με τον Σόνι να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του Βόλου και ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Αρκάδες ο Νίκος Παπαδόπουλος που με σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους φιλοξενούμενους να περιμένουν. Η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε στο 13ολεπτο για τους Αρκάδες, με τον Ριέρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Κότνικ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Βόλου να απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Τομ Φαν Βερτ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Βόλος έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Ολλανδός επιθετικός Τομ Φαν Βερτ πήγε να πετύχει το γκολ της χρονιάς όταν είδε τον Παπαδόπουλο εκτός εστίας και σούταρε από τα σαράντα μέτρα με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και ο Παπαδόπουλος αναγκάστηκε να κατεβάσει ρολά και να κρατήσει τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, κάνοντας εξαιρετικές επεμβάσεις σε τρεις ευκαιρίες του Βόλου από το 20′ μέχρι το 40′.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για ακόμη μία φορά και αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο καλό τους 20ολεπτο ο Αστέρας ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα στο 41′.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συνεπείς, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και έτσι χωρίς να υπάρξουν ιδιαίτερες στιγμές και από τις δύο ομάδες, το σκορ έμεινε στο 1-0 και ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη που τον ανέβασε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα μόλις τρεις βαθμούς πίσω από τον 6ο ΟΦΗ.