Κουρασμένος ο ΟΦΗ έχασε 3-1 απο την Έουπεν στο Βέλγιο

Τα σημάδια της κόπωσης φάνηκαν στο φιλικό του ΟΦΗ επί βελγικού εδάφους όπου έχασε με 3-1 από την Έουπεν.

Μετά την εντυπωσιακή νίκη στο φιλικό με την Άντερλεχτ,  ο ΟΦΗ άφησε μεν  καλές εντυπώσεις, αλλά  η Έουπεν ήταν πιο ουσιαστική και αποτελεσματική και νίκησε με 3-1 .

Οι Βέλγοι πήραν προβάδισμα από νωρίς με γκολ του Τσιανπιτσέττι (9’), ενώ σταδιακά ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του κι έχασε πολλές και καλές ευκαιρίες για να γυρίσει το σκορ.

Ο τερματοφύλακας της Έουπεν έβγαλε με υπέροχο τρόπο φάουλ του Ντίνα, όμως λίγο στο 37ο λεπτό ο Πέρσον ισοφάρισε μετά από κόρνερ του Ντίνα.  Λίγο πριν το ημίχρονο Σουηδός κέρδισε πέναλτι, όμως ο Νέιρα αστόχησε, ενώ , στην επόμενη φάση  στο 44΄ ο Μπαουτίστα εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνας και πέτυχε το  το 2-1.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έκανε πολλές αλλαγές κι έχασε την συνοχή του, με την Έουπεν να φτάνει στο τελικό 3-1 με τον Λάουρεν (68’).

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Οστάνδη, ενώ μία μέρα αργότερα θα δώσει το σημαντικότερο καλοκαιρινό φιλικό με αντίπαλο τον Άγιαξ.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης (54’ Σωτηρίου), Μαρινάκης (53’ Μπράουν), Μεγιάδο (46’ Νάστος), Περδίκης (53’ Γιαννούλης), Μπολάκης (53’ Κοροβέσης), Σουρνάκης (53’ Α. Ναμπί), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Ντίνας (53’ Σ. Ναμπί), Φερέιρα (46’ Σεμέντο), Πέρσον (46’ Μάνος)