«Ξέρανε» στο τέλος την Ξάνθη ο Λεβαδειακός

Με κεφαλιά του Ιωαννίδη στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός έφυγε με το «τρίποντο» της νίκης από την Ξάνθη με 1-0, παίρνοντας έτσι σπουδαία βαθμολογική… ανάσα.

Το πρώτο 23λεπτο της αναμέτρησης, το οποίο διεξήχθη χθες, δεν… παίχτηκε ποδόσφαιρο καθώς οι πολύ δυνατοί άνεμοι που έπνεαν, δεν επέτρεψαν στους παίκτες των δύο ομάδων να δημιουργήσουν φάσεις και να φτιάξουν ευκαιρίες. Το ματς συνεχίστηκε σήμερα από το προαναφερθέν χρονικό σημείο, όμως στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν είχαν καθόλου ρυθμό, με τη μοναδική ευκαιρία να καταγράφεται στο 38’ για την Ξάνθη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα κερδίζοντας πέναλτι στο 48’, όταν η μπάλα σταμάτησε σε χέρι ποδοσφαιριστή του Λεβαδειακού. Ωστόσο, ο Ντουρίτσκοβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάγιτς που απομάκρυνε με τα πόδια. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου ανέβασε την απόδοση της, φτάνοντας στο γκολ της νίκης στο 93’ με τον Ιωαννίδη μετά από σέντρα του Ναγκνίς.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς (86’ Σαρπόνγκ), Κασάδο, Μπαριέντος (71’ Μπρίτο), Αλμέιδα, Ντουρίτσκοβιτς, Λισγάρας, Καμαρά, Καντά (60’ Ντε Αμορίμ), Γέντρισεκ, Μπαξεβανίδης.

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Νανγκίς (90+3’ Στανόβενιτς), Κονέ, Μαρκόφσκι, Καραχάλιος (90+4’ Παντελιάδης), Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Ντιόγκο (88’ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Αντιλέχου.