Με φόρα και… παίκτη παραπάνω ο Ολυμπιακός

Αγωνιζόμενος με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 15ο λεπτό, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην Τρίπολη, επικρατώντας εύκολα με 5-0 του τοπικού, Αστέρα. Έτσι, οι Πειραιώτες διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας την… παρέα του ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν από την αρχή καταιγιστικοί και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά με δύο γκολ. Στο πέμπτο λεπτό ο Μασούρας έκανε το 1-0, ενώ στο ένατο ο Ποντένσε ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμα χειρότερα στο 15΄όταν ο Πασαλίδης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Γκιλιέρμε.

Με παίκτη περισσότερο ο Ολυμπιακός κυρίαρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε το πρώτο μέρος με ακόμα δύο γκολ. Στο 35’ ο Ελ Αραμπί έκανε το 3-0, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν λογικό ο Ολυμπιακός έριξε… ρυθμούς με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από το δεύτερο γκολ του Μασούρα στο 73’.