Νίκη με… βοήθεια για την Ξάνθη κόντρα στον Ατρόμητο

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ξάνθη αποδίδοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο, επιβλήθηκε με 2-1 του Ατρόμητου, με τους Περιστεριώτες να υποχωρούν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Περιστερίου, καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Κουλούρης κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Ζίφκοβιτς μετά την ασίστ στο Βασιλακάκη. Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Ντουρίσκοβιτς στο 35’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα της Θράκης να έχει και πάλι τον έλεγχο της μπάλας, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή. Όλα αυτά μέχρι το 58’, όταν ο διαιτητής «ανακάλυψε» πέναλτι σε υποτιθέμενο μαρκάρισμα πάνω στον Κάστρο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 2-1.

Στα επόμενα λεπτά, η Ξάνθη παραχώρησε γήπεδο στον Ατρόμητο, ο οποίος δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, λόγω της καλά οργανωμένης αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων, με το 2-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος (82′ Χατζητερζόγλου), Αλμέιδα, Λισγάρας, Μελιόπουλος, Ντουρίτσκοβιτς (89′ Γέντρισεκ), Καντά (65′ Μπρίτο), Κάστρο, Μπαξεβανίδης.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Μπουσούλατζιτς (74′ Κωτσόπουλος), Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Καρασαλίδης, Κουλούρης, Μπρούνο (64′ Μούγιακιτς), Ρισβάνης, Ενσικουλού (46′ Γιαννούλης).