Πέρασε από τα Γιάννινα η ΑΕΚ

Σκοράροντας στο τελευταίο λεπτό του 90λεπτου η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννινα, επικρατώντας με 2-1 του τοπικού, ΠΑΣ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά τον αγώνα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο πέμπτο λεπτό το προβάδισμα. Ο Περέα κέρδισε πέναλτι από τον Μήτογλου με τη φάση να εξετάζεται ενδελεχώς από το VAR. O Εραμούσπε που ανέλαβε την εκτέλεση δεν αστόχησε για το 1-0. Η απάντηση από τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε άμεσα, καθώς στο 9’ ο Άμραμπατ με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λοντίγκιν.

Από την ισοφάριση και μετά, οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Με την πίεση του χρόνου η πίεση των φιλοξενούμενων αυξήθηκε και στο 90’ ο Σάκχοφ έχοντας και τη βοήθεια της τύχης ολοκλήρωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.