Σοκ για την ΑΕΚ – Τα “καναρίνια” κελάϊδισαν στο ΟΑΚΑ

Σοκ στο Ολυμπιακό Στάδιο για την Ένωση καθώς ο Παναιτωλικός έκανε την μεγάλη ανατροπή στο πλαίσιο, της 18ης αγωνιστική της Super League και έφυνε με το χρυσό τρίποντο .

Η ομάδα του Γιαννίκη ήθελε  τη νίκη για να επιστρέψει στη δεύτερη θέση και να εκμεταλλευτεί τυχόν βαθμολογικές απώλειες του Ολυμπιακού στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό αλλά προσγειώθηκε ανώμαλα στα τελευταία λεπτά του αγώνα και τα “καναρίνια” κελάϊδισαν στο ΟΑΚΑ

H AΕΚ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους (44′) κατάφερε να προηγηθεί με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος, αφού ντρίμπλαρε ωραία τον Βργκοτς, νίκησε με ψύχραιμο πλασέ τον Μελίσσα.

Στο 48ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 2-0, καθώς ο Τζαβέλας είδε την μπάλα, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του, να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας των Αγρινιωτών.

Στο 78ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καρέλη, ο οποίος έφυγε ολομόναχος στην αντεπίθεση, πλασάροντας εύστοχα στο τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτή τη φάση οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον Μάνταλο, πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

Η  ομάδα του Αναστασίου στο 84′ έκανε την ολική ανατροπή με το ωραίο πλασαριστό σουτ εκτός περιοχής του Μεντόσα, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιντώτα.

AEK (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας – Σβάρνας, Βράνιες, Τζαβέλας, Μοχαμάντι – Σιμόες, Λε Ταλέκ – Άμραμπατ, Μάνταλος, Γκαρσία (65′ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας – Λούι, Βργκοτς, Κορνέλιους, Χουχούμης – Φλόρες, Αντούνες (64′ Μάρτενσον), Μπαρμπόσα (70′ Μόρσεϊ), Μεντόσα, Ντουάρτε – Βέργος (70′ Καρέλης)