Σταμάτησε στη Ξάνθη ο Ολυμπιακός

Παρουσιάζοντας σε ακόμα ένα αγώνα εμφανή σημάδια αναποτελεσματικότητας, ο Ολυμπιακός έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τη Ξάνθη στα “Πηγάδια”. Στους πέντε βαθμούς η διαφορά της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από την αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά πιεστικοί, απειλώντας σε αρκετές περιπτώσεις την εστία του Ζίβκοβιτς. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν με δύο σουτ των Καμαρά (6’), Ναουέλ (10’), τα οποία όμως κατέληξαν στον Ζίβκοβιτς και… άουτ αντίστοιχα. Στο 13’ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους Πειραιώτες, με τον Γκιλιέρμε να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα «έγλειψε» το δοκάρι. Η πίεση των “ερυθρολεύκων” συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Σισέ στο 33′ να στέλνει την μπάλα στα χέρια του Ζίβκοβιτς από πλευονεκτηκή θέση. Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μαρτίνς έφτασε μια άνασα από το γκολ, με το πλασέ του Ποντένσε να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το… σκηνικό στην έναρξη του δευτέρου μέρους διατηρήθηκε, με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 54′ και κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Σαρπόνγκ επιχείρησε σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Βούκοβιτς, άλλαξε τελείως πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του -ανήμπορου να αντιδράσει- Σα.

Στο 61’, το ματς διακόπηκε για 6-7 λεπτά λόγω πτώσης του ρεύματος στους πυλώνες του γηπέδου. Η διακοπή και το γκολ των γηπεδούχων έβγαλαν εκτός ρυθμού τους παίκτες του Μαρτίνς, που κυριεύτηκαν από νευρικότητα και δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση για να διασπάσουν το πολυπρόσωπο «τείχος» που είχε στήσει ο Ράσταβατς. Τελικά, τη λύση στους Πειραιώτες έδωσε ο Βούκοβιτς, που ισοφάρισε στο 76’: ο Σέρβος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι από κοντινή απόσταση μετά από σέντρα του Φορτούνη, η οποία άλλαξε πορεία στο τάκλιν του Κασάδο.
Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φτάσει στην ανατροπή, χωρίς ωστόσο να καταφέρει τίποτα περισσότερο, με το ισόπαλο 1-1 να “σφραζίγει” τις ενέργειες των ποδοσφαιριστών.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Σαρπόνγκ (57’ Κάστρο), Γέντρισεκ, Λισγάρας, Μπρίτο (99’ Μελιόπουλος) , Κασά Καμαρά (52’ Ντουρίτσκοβιτς), Καντά, Χατζητερζόγλου, Μπαξεβανίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης (59’ Μάνος), Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μαντί Καμαρά (90’ Νάτχο), Ελαμπντελαουί, Ναουέλ (30’ λ.τρ. Ποντένσε), Φορτούνης, Γκερέρο.