Στο 0-0 έμειναν ΑΕΛ – Ατρόμητος

O  Ατρόμητος τσίμπησε τον βαθμό  στη Λάρισα  και δεν επέτρεψε στον Γιάννη Τάτση να συνδυάσει το ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΛ με νίκη.

Η παράδοση συνεχίστηκε και η ομάδα του Περιστερίου έμεινε για ενδέκατο παιχνίδι αήττητη απέναντι στην ΑΕΛ, η οποία κέρδισε για τελευταία φορά στις 28 Αυγούστου 2010.

Το ματς είχε ρυθμό, οι παίκτες έβγαλαν ένταση, αλλά δεν είδαμε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο.

To παιχνίδι είχε ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο να μην δεχθούν κάποιο γκολ! Ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώθηκαν και δεν είδαμε ένα ματς… που θα μας μείνει. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας καταγράφθηκε στο 6ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Κόρνερ του Πλατέλλα, ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε αουτ! Στο 14′ ο Πλατέλλας προσπάθησε να απειλήσει από πλάγια θέση, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ! Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία του Ατρόμητου στα πρώτα 45 λεπτά σημειώθηκε στο 30′. Εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, κεφαλιά του Μανούσου στο πρώτο δοκάρι με τον Νάγκι να διώχνει σωτήρια! Τελευταία φάση που καταγράφθηκε στο πρώτο μέρος, ένα σουτ του Πινακά που δεν ανησύχησε τον Γιαννιώτη.

Ίδια εικόνα του ματς και στο β’ μέρος. Και οι δύο ομάδες δεν έδειχναν διάθεση να ρισκάρουν για να ανοίξουν το σκορ. H Λάρισα μετά και τις αλλαγές του Τάτση έγινε πιο ενεργητική. Ο Γιουνές με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γιαννιώτη μετά από κάθετη του Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά η φάση διακόπηκε για οφσάιντ. Και στο 73′ ο Ντουρμισάι σε κόρνερ του Ζίζιτς δεν έπιασε “γεμάτη” την κεφαλιά για να σκοράρει! Ο επιθετικός της Λάρισας στη φάση αυτή σηκώθηκε μόνος του για κεφαλιά…

Με τον Μπουσούλατζιτς στο 77′ ο Ατρόμητος είχε την δική του ευκαιρία να σκοράρει με πλασέ του Βόσνιου μέσα από την περιοχή να περνάει λίγο άουτ! Ενώ η εκτέλεση φαουλ του Μουνίθ στο 82′ είχε απάντηση από τον Νάγκι.

Το 0-0 δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.

AΕ ΛΑΡΙΣΑ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Μιχαήλ(55′ Moύζεκ), Μπέρτος, Σπαρβ(80′ Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Φίλιπ, Πλατέλλας, Γιουνές(62′ Nτουρμισάι), Πινακάς(80′ Τρούγιτς)

Κίτρινες: 42′ Σπαρβ, 55′ Γιουνές, 85′ Tρούγιτς.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ζίζιτς, Μιχαήλ (55′ λ. τρ. Μούζεκ), Ηλιάδης, Μπέρτος, Σπαρβ (80′ Αλί Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Φίλιπ, Πλατέλλας, Πινακάς (80′ Τρούγιτς), Γιουνές (62′ Ντουρμισάι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Γούτας, Γκαλβάο, Χαρίσης (90′ Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Γκάλο (90′ Ρισβάνης), Ραμπέγιο (67′ Μάτιτς), Χριστοδουλόπουλος (67′ Μουνίθ), Μανούσος (90′ Κωτσόπουλος).