Χόρευε στη βροχή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε υγιεινό περίπατο στη βροχή απέναντι στην ΑΕΛ την οποία νίκησε με το ευρύ 3-0 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League 1.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται στην 3η θέση με 34 βαθμούς ενώ οι Θεσσαλοί έμειναν στην 10η θέση με 23 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα:

Στην πρώτη φάση του ημιχρόνου το σουτ του Ουάρντα πέρασε άουτ στο 19′ ενώ για την Ένωση η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 23′, όταν ο Βέρντε δοκίμασε στο μακρινό σουτ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Ο Ιταλός εξτρέμ που ήταν πολύ δραστήριος απείλησε και στο 29ο λεπτό με το σουτ του να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στα επόμενα λεπτά η άμυνα των «βυσσινί» ήταν αρκετά συμπαγής με αποτέλεσμα το γκολ της ΑΕΚ να έρθει από το πουθενά. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πλάγιο του Μπακάκη, ο Ολιβέιρα έβγαλε την σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Σιμόες με υπέροχο τακουνάκι στην κίνηση έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όταν ο Βέρντε σέντραρε με τον Μάνταλο να παίρνει την κεφαλιά και τον Κρίστινσον να πιάνει την μπάλα. Στο 50′ ήρθε το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» μετά από δυνατό σουτ του Ολιβέιρα έπειτα από ασίστ του Μάνταλου, με τον Πορτογάλο επιθετικό να πετυχαίνει το ένατο γκολ του με την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν απόλυτα τον αγώνα και «κλείδωσαν» τη νίκη τους με τρίτο γκολ στο 62ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος έβγαλε την δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι για τον Λόπες ο οποίος έκανε το κοντρόλ και με όμορφη προσπάθεια πλάσαρε εύστοχα τον Κρίστινσον.  Μάλιστα θα μπορούσαν να φτάσουν και σε ένα ακόμη τέρμα στο 71′, όταν ο Βέρντε πλάσαρε άουτ μετά από σέντρα του Λόπες. Το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και η ΑΕΚ επέστρεψε εύκολα στις νίκες.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Βράνιες (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Μπακάκης, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (78’ Γιούσης), Βέρντε, Ολιβέιρα (68’ Μπότος)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος (78’ Μπάλλας), Μιχαήλ, Μόρας (68’ Ζίζιτς), Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Κάτσε, Μπράλιτς (55’ Μπούστος), Ουάρντα, Παπάζογλου