Υπό το… μηδέν στο Αγρίνιο

Χωρίς γκολ  ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ξάνθη, για την 18η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στις αντίπαλες άμυνες, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι την ανάπαυλα. Χαρακτηριστικό για την εικόνα του πρώτου μέρους είναι το γεγονός πως συνολικά υπήρξε μόλις τρία σουτ εντός στόχου και στις δύο εστίες.

Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν με περισσότερες αξιόσεις κοντά στο γκολ. Ωστόσο, ο Καντά στο 53’ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, ενώ το σουτ του Σαρπόνγκ πέντε λεπτά αργότερα σταμάτησε πάνω στην γραμμή.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Μαλής, Μαρινάκης (86′ Γκούγκα), Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Μοράρ, Αμαράλ, Μανά (79′ Μπαίροβιτς), Ντίας, Μάζουρεκ (74′ Λιάβας).

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Μπρίτο (76′ Φακής), Καμαρά, Σιλά, Καντά (82′ Ντιρεστάμ), Ακόστα, Σαρπόνγκ, Αλμέιδα.