Τραγωδία στην Τούμπα! Αποκλεισμός-σοκ του ΠΑΟΚ από τη Λέφσκι με 1-1…

Εκτός Ευρώπης ο ΠΑΟΚ, μετά από νέα τραγική εμφάνιση στην Τούμπα και ισοπαλία 1-1 με τη Λέφσκι, η οποία προκρίνεται έχοντας κερδίσει 2-0 στον πρώτο αγώνα της Σόφιας.

Η αμυντική γραμμή των Βούλγαρων παρουσιάσθηκe ενισχυμένη από το πρώτο… δευτερόλεπτο του αγώνα, με τον Στοϊλοφ να προτιμά να τοποθετήσει το… διώροφο πούλμαν που έφερε την αποστολή της Λέφσκι στη Θεσσαλονίκη, για να κρατήσει μακριά τους παίκτες του ΠΑΟΚ από την εστία της ομάδας του.

Η αμυντική τακτική των Βούλγαρων δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ, γιατί ο Δικέφαλος του Βορρά δεν είχε τον παίκτη που θα μπορούσε να μπει με ευχέρεια στην αντίπαλη άμυνα, προκειμένου να δημιουργήσει προβλήματα, αφού τόσο ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς, όσο και ο Κουαλιάτα ήταν πολύ καλά μπλοκαρισμένοι, ενώ ο Καλέν Νάρεϊ, παίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του ως σέντερ φορ, είχε όντως προβλήματα.

Και σα να μην έφταναν όλα αυτά τα θέματα στην επίθεση, έρχεται και το τραγικό λάθος του Λύρταζη για να «δέσει» το γλυκό και να προηγηθούν οι Βούλγαροι στο σκορ, «παγώνοντας» την Τούμπα, ενώ είχε 36 βαθμούς Κελσίου!

Ήταν το 25’ όταν ο Λύρατζης γύρισε απρόσεκτα τη μπάλα στον Κοτάρσκι, μπήκε ανάμεσα ο Ρονάλντο, έκλεψε τη μπάλα, απέφυγε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ και πλάσαρε στην κενή εστία για το 0-1.

Το σοκ δεν ξεπεράσθηκε γρήγορα και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έγινε μόνο μία καλή φάση για τον ΠΑΟΚ (45’) με τον Καλέντ Νάρεϊ να σουτάρει από κοντά, μετά από σέντρα του Ζίφκοβιτς, αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, μπήκαν οι έμπειροι Βιεϊρίνια (αντί Ράφα Σοάρες που τραυματίσθηκε) και Μπίσεβασρα (αντί Κουαλιάτα, που απλά δεν υπήρχε στο γήπεδο) και κάτι προσπάθησαν να κάνουν, πίεσαν, γιατί ήξεραν ότι έπρεπε να δώσουν τον μεγάλο αγώνα για την ισοφάριση αρχικά και την ανατροπή στη συνέχεια,  για να φτάσουν στο 1-1, μετά από πίεση του Μπίσεσβαρ στους αμυντικούς της Λέφσκι και ωραίο πλασέ του Ντάντας, που βγήκε τετ α τετ με τον Μιχαϊλοφ και τον πλάσαρε έξοχα (55’).

Επειδή το γκολ της ισοφάρισης μπήκε νωρίς, αναθάρρησαν όλοι στην Τούμπα, ο κόσμος ξεσηκώθηκε γιατί υπήρχε πολύς χρόνος ακόμη και στο 65’ ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Κούτσια και έβαλε δεξί μπακ τον… Αντρίγια Ζίφκοβιτς, παίζοντας όλα για όλα, προκειμένου να φτάσει σε δεύτερο και τρίτο γκολ για να πάει το ματς στην παράταση.

Πέντε λεπτά αργότερα έκανε μια ακόμη κίνηση, ρίχνοντας τον Σβαμπ στο ματς αντί του Κάργα, θέλοντας να πιέσει ακόμη περισσότερο την εστία της Λέφσκι, παίζοντας ουσιαστικά με το σύστημα… «όλα για όλα»!

Εκεί όμως, τα χάλασε όλα, μα όλα… ο Ντόουγκλας Αουγκούστο, ο οποίος ενώ είχε δεχθεί μια αδικαιολόγητη κάρτα για διαμαρτυρία, έκανε στο κέντρο, ένα κακό μαρκάρισμα και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη, για να αποβληθεί και φυσικά να «κρεμάσει» την ομάδα του, η οποία δεν είχε το κουράγιο να βγει μπροστά και να «τρυπήσει» μια άμυνα έξι παικτών που παρέταξε ο Στοϊλοφ, στα τελευταία λεπτά!

Δεν τελειώσαμε όμως εκεί, αφού το «μενού» είχε κι άλλη αποβολή και μάλιστα του αρχηγού, Αντρέ Βιεϊρίνια, ο οποίος αποβλήθηκε για διαμαρτυρία με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και φυσικά τον ΠΑΟΚ να αρχίζει τη χρονιά με αποκλεισμό από την Ευρώπη, πολύ άσχημα…

Διαιτητής: Σότο Γράδο (Ισπανία) Βοηθοί: Ντε Φρανσίσκο (Ισπανία), Άλβαρεθ Φερνάντεθ (Ισπανία) 4ος: Μουνίθ Ρουίθ (Ισπανία)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (65’ Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (71’ Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (46’ Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ.

ΛΕΦΣΚΙ: Μιχαΐλοφ, Φαν Ντερ Κάαπ, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Πετρίς, Γκάλτσεφ, Κράστεφ, Μιλάνοφ, Ρονάλντο, Ουέλτον, Μπαρί.