Πρεμιέρα με “επαγγελματικό” διπλό και… κέρβερο Πασχαλάκη!

Επιβεβαιώνοντας τη διαφορά ποιότητας που υπάρχει, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το νικηφόρο 2-0 από το Γιβραλτάρ, επικρατώντας εύκολα της Λίνκολν στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου του Conference League.

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην επιτρέπουν στον Δικέφαλο να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Σολέρ. Η πρώτη φορά που οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν κενό στην αμυντική λειτουργία της Λίνκολν, ο Άκπομ βρέθηκε μπροστά από τον Σολέρ, με τον τερματοφύλακα να αντιδράει σωστά και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Η συνέχεια πάντως άνηκε στην ομάδα του Γιβραλτάρ, καθώς από το 20’ και μετά, ανέβασε την απόδοση της.

Στο 25ο λεπτό ο Γκόμεθ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτες κατάφερε να σκοράρει, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Ο αγώνας διατήρησε τον αμφίρροπο χαρακτήρα του και στο 36’ ο Κίκε Γκόμεθ είδε τον Πασχαλάκη να σταματάει με τα πόδια το πλασέ του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Τέιλορ έκανε εξαιρετική προσωπική ενέργεια και… σέρβιρε στον Άκπομ, ο οποίος αυτήν τη φορά ήταν εύστοχος.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει τη ροή του αγώνα, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 56’ με τον Μιτρίτσα να εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην άμυνα της Λίνκολν μετά από εκτέλεση κόρνερ για το 2-0. Δύο λεπτά το γκολ, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά και πάλι ο Πασχαλάκης ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο από το πλασέ του Γκόμεθ.

Η Λίνκολν συνέχισε να πιέζει και στο 72’ ο Πασχαλάκης έκανε ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση σε κεφαλιά του Ρονάν. Με την πάροδο του χρόνου, ο ΠΑΟΚ έκλεισε σωστά τους διαδρόμους προς την περιοχή του, μην αφήνοντας τους παίκτες του Μικ ΜακΈλβι να απειλήσει. Μάλιστα, σε δύο περιπτώσεις, οι Κωνσταντέλιας και Μουργκ έχασαν την ευκαιρία να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, τα δεδομένα δεν άλλαξαν με τον Δικέφαλο να φτάνει στο τρίποντο της νίκης.

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σολέρ, Βάισεμαν, Ρ. Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67’ Τ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (62’ Ρονάν), Αράιζα (80’ Πέακοκ), Καραλέρο (80’ Σέρτζεαντ), Κίκε Γκόμεθ (62’ Οκράν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44’ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73’ Κωνσταντέλιας), Μιτρίτσα (73’ Σφιντέρσκι), Άκπομ (82’ Κούτσιας).