Ισοπεδωτικός ο Ηρακλής επέστρεψε στις νίκες

Ο Ηρακλής πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση  απέναντι στον Εθνικό  επικράτησε με 3-0 σετ για την 12η αγωνιστική της Volley League.

Με την νίκη αυτή οι ”κυανόλευκοι” φτάνουν τους 13 βαθμούς και προσπερνάνε τον Εθνικό. Πλέον απέχει τρεις βαθμούς από τον Φοίνικα Σύρου που έχει ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Από την πλευρά του Ηρακλή ο νεαποκτηθέντας Μαυροβουνιώτης πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση πετυχαίνοντας 14 πόντους και τέσσερα μπλοκ. Για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού 12 πόντους σημείωσε ο Κλίντι και 10 ο Αρμενάκης.

Για τους φιλοξενούμενος από 10 πόντους είχαν ο Μπενγκολέα και Γκμίτροβιτς.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 6-2 καθώς ο Φέργκιουσον πήρε το μπλοκ για τους ”κυανόλευκους” με την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη να καλεί σε τάιμ άουτ. Η διαφορά διατηρήθηκε και η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε σε double score (10-5) με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη.

Με δύο σερί άσσους πάλι του Μαυροβουνιώτη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-7 με τη διαφορά να φτάνει στους εννέα πόντους (19-10). Ο Εθνικός μείωσε σε 19-13 με τον Στρούγκαρ ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω με την ομάδα του Γιάννη Ορφανού να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-15 με τον Κλίντι.

Στο δεύτερο σετ μπήκε πιο δυνατά ο Εθνικός όταν μετά το 5-3 με άσο του Φέργκιουσον έχτισε σερί και προηγήθηκε με 5-7 με τον Στίγγα. Ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8 με τον Γκμίτροβιτς αλλά η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προηγήθηκε ξανά με 8-11.

Με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής προηγήθηκε με 15-13 ενώ με μπλοκ του Ντίνα μπήκε μπροστά στο σκορ μς 19-15 σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ. Με λάθος από τον Γκμίτροβιτς στο σερβίς ο Ηρακλής έφτασε στο σετ μπολ (24-19) και κατέκτησε το σετ με 25-20 και μπλοκ του Φέργκιουσον.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Ηρακλή έκανε μεγάλη ανατροπή καθώς προηγήθηκε ο Εθνικός με χαμένο σερβίς του Μπουράκη 7-11 αυξάνοντας τη διαφορά στους πέντε πόντους για το 13-18.

Με τον Ντίνα στο σερβίς ο Ηρακλής μείωσε σε 17-18 ενώ με άσο του Αρμενάκη ισοφάρισε σε 19-19. Με άσο του Κλίντι και μπλοκ από τον Φέργκιουσον ο Ηρακλής προσπέρασε στο σκορ τον Εθνικό με 22-10. Τελικά πήρε το σετ με 25-22 μετά από χαμένη επίθεση του Γκμίτροβιτς.