Πανάξια πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στο βόλει Γυναικών

Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πήρε μέσα στο Ρέντη ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινες» που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1) με κορυφαίες τις Τζένιφερ Κρος και Εύα Χαντάβα πήραν τη νίκη με 3-2 σετ και μαζί το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

«Κλειδί» στη νίκη και στην ανατροπή για τον Παναθηναϊκό η αλλαγή στο τέλος του πρώτου σετ της Εύας Χαντάβα με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου και στις αρχές του τετάρτου σετ της Μαρίας Τσιτσιγιάννη που πέρασε αντί της Μαργκαρίτα Στεπανένκο. Μεγάλη εμφάνιση και από την Τζένιφερ Κρος που πέτυχε 26 πόντους, έχοντας τα 10 από τα 21 συνολικά μπλοκ της ομάδας της.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού μέχρι το 9-5 του τετάρτου σετ, όταν και οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή του και τις γηπεδούχες να δυσκολεύονται να τελειώσουν τις επιθέσεις τους απέναντι στο καλά στημένο μπλοκ του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-20, 20-25, 06-15).