Πήραν το ντέρμπι οι γυναίκες του ΠΑΟΚ!

O ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε με 3-0 του Άρη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα συμβαδίζοντας στο σκορ, με τον Δικέφαλο ωστόσο στη συνέχεια να παίρνει το προβάδισμα και να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας με άνεση στο 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, έμεινε πίσω στο σκορ με 4-6, ωστόσο, γρήγορα ισοφάρισε σε 6-6 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-6. Οι «ασπρόμαυρες» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 11-10, οπότε και οι αντίπαλες βρήκαν πρόσφορο έδαφος για να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 15-15, με τον ΠΑΟΚ, με ένα σερί 3-0, να διαμορφώνει το σκορ σε 18-15. Ο Δικέφαλος, παρά τις μεγάλες προσπάθειες αντίστασης των αντιπάλων, διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 24-21, μη φτάνοντας ωστόσο στο τέλος του το σετ, αφού οι αντίπαλες ισοφάρισαν σε 24-24. Παρ’ όλα αυτά, οι δύο πόντοι της Μερτέκη διαμόρφωσαν το 26-24 σκορ και το 2-0 σετ για τον ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 6-6, με τον ΠΑΟΚ να χτίζει ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Μη βρίσκοντας αντίσταση, οι «ασπρόμαυρες» έστειλαν τη διαφορά στο +6 (16-10), που διατηρήθηκε μέχρι το 19-13, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τη διαφορά στο +7, (20-13). Δίχως φρένα, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-20 σκορ και της νίκης με 3-0 σετ.

Tα σετ: 25-17, 26-24, 25-20.