Πρεμιέρα με ήττα στη Σύρο

Στην πρεμιέρα της Volley League ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην Σύρο τον τοπικό Φοίνικα, από τον οποίο και ηττήθηκε με 3-1.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που δεν είχε στην διάθεσή του τους Κουμεντάκη και Πετρέα, δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-9. Ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να επιστρέψει και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά (19-13). Η ομάδα της Σύρου μάλιστα προηγήθηκαν με 22-17, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 22-21 με τον Ούντρις, αλλά δεν κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο «κλειστό» με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ με τους «ασπρόμαυρους» όμως να παίρνουν ανά διαστήματα διαφορά δύο πόντων. Αυτό ίσχυσε μέχρι το 15-15. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας πήρε το προβάδισμα και με σερί 10-2 έκανε το 2-0 με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ αρχικά προηγήθηκε με 8-11 και 14-17, ενώ στην συνέχεια με Ούντρις και Μπράουν πρωταγωνιστές ανέβασε την διαφορά στους πέντε (15-20) και μείωσε σε 2-1 με 20-25.

Πολύ άσχημα εξελίχθηκε το τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ με 14-6. Ο Δικέφαλος δεν επέστρεψε ποτέ στο σετ και ο Φοίνικας έκανε το 3-1 με 25-18.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 20-25, 25-18