Θρίαμβος για τις γυναίκες του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι

Θρίαμβος της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον Ολυμπιακό, με τον Δικέφαλο να επικρατεί με 3-0 σετ.

Με την Κούμπουρα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν με 9-13 στο πρώτο σετ με την Κλέπκου να περνάει αντί της Στράντζαλη. Με άσους και επιθέσεις από Κάφρει, Κρολ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-17 από 12-16. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν ξανά διαφορά (16-19), όμως η συνέχεια του σετ άνηκε αποκλειστικά στον Δικέφαλο. Με τα λάθη των αντιπάλων, την ασταμάτητη Κάφρει και τις Κρολ, Βεργίδου οι «ασπρόμαυρες» πέρασαν μπροστά με 22-20. Η Στράντζαλη επέστρεψε σε εκείνο το σημείο και έκανε το 23-20 και λίγο μετά με δικό της πόντο διαμόρφωσε το 25-21 με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε αρχικά με 10-6 με Κάφρει, Κρολ και 14-10 με Μπλάνκο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε (15-15). Η Κάφρει έδωσε ξανά «αέρα» στον Δικέφαλο (17-15), πριν τη νέα ισοπαλία (17-17). Οι «ασπρόμαυρες» πήραν ξανά τα ηνία του σετ και αυτή τη φορά δεν τα άφησαν. Με μπλοκ Πολυνοπούλου και επίθεση της Κρολ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 21-18, ενώ στη συνέχεια η Κάφρει έκανε το 23-19. Με πρωταγωνίστρια την Κρολ ο Δικέφαλος με 25-19 έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά με 3-1 στο τρίτο σετ, όμως ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση (5-7). Ο Φενόλιο πέρασε ξανά την Κλέπκου αντί της Στράντζαλη και η νεαρή ακραία με δύο άσους έκανε το 8-7. Νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (13-14) με την Στράντζαλη να επιστρέφει. Ξανά σε ρόλο οδηγού ο Δικέφαλος με την Κάφρει, Κρολ, Πολυνοπούλου (20-17), αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (20-20). Στην κόψη του ξυραφιού η συνέχεια του σετ, με συνεχείς ισοπαλίες. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ματς μπολ (24-23), όμως η Σάλας με μπλοκ ισοφάρισε (24-24). Με τρομερά δύσκολο πόντο της Κάφρει και άσο της Μπλάνκο ο Δικέφαλος έφτασε στο 26-24 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-21, 25-19, 26-24