«Χαστούκι» σε Ολυμπιακό από την Κηφισιά – Στο κυνήγι της πρωτιάς ο ΠΑΟΚ!

Tη νίκη της χρονιάς έκανε ο Α.Ο.Π. Κηφισιάς ανατρέποντας τα δεδομένα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Με κορυφαίους τους Ρουμελιωτάκη, Χάντ και Λόπαρ και μαέστρο τον Δημήτρη Νικολάκη η ομάδα του Νίκου Ζαλμά νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ και στο παιχνίδι της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο μπήκε και ο ΠΑΟΚ.

Στην 21η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι που θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά και το διαιτητικό βίντεο. Ο Ολυμπιακός την 22η αγωνιστική θα έχει ρεπό, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει έναν αγώνα περισσότερο, εντός έδρας με την ΑΕΚ.

Η Κηφισιά έσπασε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και μετά από 9 ήττες πανηγύρισε νίκη. Είναι μάλιστα η πρώτη νίκη της Κηφισιάς επί του Ολυμπιακού μετά τις 22/12/2015 και πάλι με 3-1 σετ στο Ρέντη και η πρώτη στο Ζηρίνειο μετά τις 09/03/2015. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Κηφισιάς έμεινε μόνη στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα μετά το 3-2 στην Σύρο.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-22) σε 102′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 17 (15/25 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ, 53% υπ. – 23% άριστες), Ρεκ 5 (1/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαντ 30 (28/54 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 10 (8/17 επ., 2 άσσοι, 50% υπ. – 18% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. – 15% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 5 (5/11 επ.), Σμαραγδής 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 7% άριστες), Κουμεντάκης 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 29% υπ. – 0% άριστες) / Στεφάνου (λ, 64% υπ. – 24% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (50% υπ. – 50% άριστες), Ανδρεάδης 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 15 (11/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 0% άριστες).

Ο Σέρβος κεντρικός της Κηφισιάς Ντούσαν Λόπαρ: «Απόψε κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Είμαστε χαρούμενοι γιατί παίξαμε καλό βόλεϊ. Είχαμε πειθαρχία στο παιχνίδι μας σε όλη την διάρκεια και δεν επηρεαστήκαμε από την απώλεια του τρίτου σετ. Είχαμε εξαιρετικό σερβίς, καλή υποδοχή και μπορέσαμε να πάρουμε side out. Η νίκη μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και τα πλέι οφ».