Κωπηλασία: Τρία χρυσά και ένα ασημένιο στο ευρωπαϊκό Κ23

Νέες επιτυχίες για την ελληνική κωπηλασία με την κατάκτηση τριών χρυσών και ενός ασημένιου μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Βέλγιο.

Οι επιτυχίες για την ελληνική κωπηλασία δεν έχουν σταματημό. Αυτή τη φορά οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατέθεσαν τα διαπιστευτήριά τους στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Χαζεβίνγκελ του Βελγίου με την εθνική ομάδα να κατακτά τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο και να βρίσκεται στην 3η θέση στον πίνακα των μεταλλίων ανάμεσα σε 24 χώρες.
Συνολικά η ελληνική ομάδα πήρε μέρος σε οκτώ μεγάλους τελικούς κι ένα μικρό και εκτός από τα τρία μετάλλια είχε δυο 4ες θέσεις, μία 5η, μία 6η καθώς και μια 11η.
Δυο γυναικεία πληρώματα κι ένα ανδρικό κατέκτησαν τα τρία χρυσά.
Οι Στυλιανή Νάτσιουλα και Δήμητρα Ελένη Κοντού κέρδισαν τη 1η θέση στο τελικό του διπλού τερματίζοντας σε 7:01.71 αφήνοντας 2η τη Ρουμανία (7:04.99) και 3η τη Μ.Βρετανία (7:07.74). Είναι το δεύτερο χρυσό για την Νάτσιουλα που αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στην κατηγορία Νεανίδων στο Βαρέζε μαζί με την Σοφία Δαλίδου.
Πρωταθλητής Ευρώπης και με διαφορά ο Πετρος Γκαϊδατζής που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τελικό του σκιφ Ελ βαρών στο Χαζεβίνγκελ με χρόνο 7:12.18 αφήνοντας δεύτερο τον Ιρλανδό Πούρντι με 7:18.16.
Χρυσό μετάλλιο για την Ευαγγελία Φράγκου και την Χριστίνα Μπούρμπου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Χαζεβίνγκελ του Βελγίου Οι χρυσές παγκόσμιες πρωταθλήτριες πριν λίγο καιρό στο Βαρέζε στην ίδια κατηγορία κέρδισαν στο τελικό της δίκωπου με χρόνο 7:36.99 αφήνοντας δεύτερο τον πλήρωμα της Ουκρανίας (7:43.68) και τρίτο της Ελβετίας (7:45.74).
Δεύτερη θέση και ασημένιο μετάλλιο για την Ευαγγελία Αναστασιάδου στο σκιφ Ελ βαρών με χρόνο 7:59.68. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν ασημένια και στο Ευρωπαϊκό ανδρών γυναικών στο Μόναχο και «χρυσή» παγκόσμια πρωταθλήτρια στο αντίστοιχο Παγκόσμιο στο Βαρέζε.
Την 4η θέση στον τελικό της δίκωπου κατέλαβαν τα αδέλφια Μπουκουβάλα Δημήτρης και Ζήσης που τερμάτισαν σε 6:45.15 χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο για μόλις 60 εκατοστά από τη βάρκα της Κροατίας. Το χρυσό κατέκτησαν τα αδέλφια Στανκούνας από τη Λιθουανία με 6:37.65
Την ίδια θέση (4η) στον μεγάλο τελικό του διπλού σκιφ Ελ βαρών κατέλαβαν και οι Ελένη Βαρελοπούλου-Σωτηρία Άγκουμε χρόνο 7:19.22 χάνοντας επίσης για ελάχιστα εκατοστά το χάλκινο μετάλλιο από τη βάρκα της Μ. Βρετανίας που τερμάτισε σε 7:18.59.
Την 5η θέση κατέλαβε η τετράκωποςτων κοριτσιών με τις Αργυράκη-Ασβεστά-Παπαϊωάννου Δ-Παπαϊωάννου Χ., με χρόνο 7:18.07 Το χρυσό κατέκτησε η Ρουμανία με 6:54.19
Την 6η θέση στον τελικό του διπλού κατέλαβαν οι Παύλος Φαϊτας-Στρατός Τριανταφύλλου που τερμάτισαν σε 6:38.64. Το χρυσό κατέκτησε η βάρκα του Βελγίου με 6:19.63
Στον μικρό τελικό του σκιφ αγοριών ο Δημήτρης Παπάζογλουτερμάτισε 5ος με χρόνο 7:28.28 και κατετάγη 11ος στη γενική.