Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου η Εθνική πόλο

Στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου πόλο προκρίθηκε η Εθνική Ανδρών, επικρατώντας με 16-8 της Γερμανίας.

Τα πρώτα δύο οκτάλεπτα κύλησαν ιδανικά για την Εθνική, με το 9-2 του ημιχρόνου να «κλειδώνει» από πολύ νωρίς τη νίκη για την Ελλάδα!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, οι Έλληνες παίκτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό. Διεύρυναν το προβάδισμα τους στα εννέα τέρματα (13-4), με συνέπεια η τελευταία περίοδος να είναι πιο χαλαρή και η «γαλανόλευκη» να δέχεται τα περισσότερα γκολ στην αναμέτρηση (4).

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-1, 4-2, 3-4

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1 , Γούβης, Κάκαρης 1 , Νικολαΐδης 2 , Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος