Η αποστολή της Εθνικής ομάδας για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Συντάκτης: Share:

Συγκροτήθηκε η εθνική ομάδα στίβου που θα μετάσχει στο 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, το οποίο θα διεξαχθεί στην Κραϊόβα της Ρουμανίας το διήμερο 18 και 19 Ιουνίου.

 

Την ελληνική ομάδα συνθέτουν 23 αθλήτριες και 24 αθλητές που είναι οι εξής:

Γυναίκες

100-200μ: Ραφαηλία Σπανουδάκη-Χατζηρήγα (ΓΣ Ηλιούπολης)

400μ: Ανδριάννα Φέρρα (ΟΣΦΠ)

800μ: Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης)

5.000μ: Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ)

110μ εμπόδια: Αναΐς Καραγιάννη (ΑΕΚ) – Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)

400μ εμπόδια: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)

3.000μ ΦΕ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)

Υψος: Ελευθερία Χριστογεώργου (ΓΣ Κηφισιάς) – Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) – Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)

Μήκος: Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)

Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος)

Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (ΑΕ Καζώνης Καλύμνου)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) – Σταυρούλα Κοσμίδου (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)

4χ400μ: Φέρρα-Γναφάκη-Μαρία Αργυρού (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)-Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας)-Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)

Έπταθλο Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας) – Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά)

 

Άνδρες

100μ: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) – Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

200μ: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ) – Νίκος Εμπέογλου (ΣΑΚΑ)

400μ: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου)

800μ: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) – Χαράλαμπος Λαγός (ΓΣ Τρικάλων)

5.000μ: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)

110μ εμπόδια: Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

400μ εμπόδια: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Κερατσινίου)

3.000μ: ΦΕ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλ Φαλήρου)

Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)

Επί κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Αρης) – Πέτρος Χατζίου (ΟΣΦΠ)

Μήκος: Αντώνης Στυλιανίδης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) – Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (ΑΟ Κάλλιστος)

Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) – Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Αναστάσιος Λατιφλάρι (ΑΣ Κένταυρος) – Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)

Δισκοβολία: Ιάσων Θανόπουλος (ΟΣΦΠ)

Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελ Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Ιβαν Μενγλεμπέι (ΟΣΦΠ)

4χ100μ Νυφαντόπουλος-Ζήκος-Τριβυζάς-Εμπέογλου-Μυριανθόπουλος

Δέκαθλο: Άρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας)