Στοίχησαν τα λάθη και τα… δοκάρια!

Για τον τελικό του Β’ ομίλου του Α’ προκριματικού γύρου του UEFA Women’s Champions League, ο ΠΑΟΚ Morris αντιμετώπισε στο Δημοτικό Στάδιο της Κατερίνης την Ρέιντζερς από την Σκωτία, από την οποία και ηττήθηκε με 0-4, παρ’ όλο που στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-0.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Δικέφαλος μπήκε με αρκετό άγχος στο παιχνίδι και οι Σκωτσέζες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορούν να απειλήσουν με κάποια κλασσική ευκαιρία της Πρωταθλήτριες Ελλάδος. Στο 13′ οι «ασπρόμαυρες» έχασαν κλασσική ευκαιρία με την Έσε Ακίντα να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας μετά από βαθιά μπαλιά της Μήτκου, όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ Morris είχε ένα διάστημα από το 32′ μέχρι το 36′ στο οποίο κέρδισε τέσσερα κόρνερ με την αρχηγό του Δικεφάλου, Θωμαή Βαρδαλή να σημαδεύει το δοκάρι . Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ Morris, ο οποίος δέχτηκε δύο γκολ μέχρι το 58′ από την Ντόχερτι και την Ντάβισον, με το πρώτο γκολ των Σκοτσέζων να έρχεται μετά από τραγικό λάθος της τερματοφύλακα των «ασπρόμαυρων», Γιώτας Χατζηχαριστού η οποία έκανε τραγικό υπολογισμό της μπάλας και αυτή πέρασε από πάνω της.

Στο 70ό λεπτό η Ρέιντζερς έφτασε στο 0-3 μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από την Χατζηχαριστού και η Γκούνη χωρίς να έχει ευθύνη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας της. Νέος κακός υπολογισμός της Χατζηχαριστού (ίσως να υπήρχε και φάουλ) με την Άρνοτ προ κενής εστίας να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-4 στο 87′.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Χατζηχαριστού, Γιαννακά, Δοϊρανλή, Γκούνη, Μήτκου, Γκορνέλα, Βαρδαλή, Χαλατσογιάννη, Ακίντα, Καλέση (57′ Μπασούρη), Βλασσόπουλος.