Εκτός μεταλλίων στο Τόκιο ο Τζόκοβιτς: Χάλκινο μετάλλιο για τον φοβερό Καρένιο Μπούστα!

Εκπληκτικός Πάμπλο Καρένιο Μπούστα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κρατώντας εκτός βάθρου τον Νόβακ Τζόκοβιτς μετά από ένα συγκλονιστικό ματς (4-6, 7-6, 3-6).

Ακόμα και αν απέτυχε να κάνει ό,τι έκανε μόνο η Στέφι Γκραφ το 1988 (χρυσό μετάλλιο+4/4 σλαμς), ο Νόλε θα πάει στη Νέα Υόρκη για το Calendar Grand Slam και αν καταφέρει να σηκώσει το τρόπαιο θα μιλάμε για ένα απίστευτο επίτευγμα.

Θα έχει, πάντως, σε λίγη ώρα την ευκαιρία να μετριάσει την πίκρα του στο Τόκιο, καθώς παίζει στον μικρό τελικό του μεικτού διπλού (με τη Νίνα Στογιάνοβιτς) κόντρα στους Αυστραλούς Πιρς/Μπάρτι.

Ο Ισπανός, από την άλλη, εκμεταλλεύτηκε άψογα την κούραση του Νόλε και προηγήθηκε στα σετ μετά από τρομερή μάχη. Αρχικά έκανε μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ χωρίς να χάσει ούτε πόντο και κράτησε το σερβίς του στο ένατο παρά την πίεση που δέχτηκε. Στο δέκατο και τελευταίο γκέιμ του σετ ο Νόλε έφτασε μια ανάσα από το μπρέικ, όμως ο Ισπανός αντέδρασε και έκανε το 1-0 σετ.
Πολύ πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ, με τους δύο παίκτες να μην «χαρίζουν» εύκολους πόντους και να φτάνουν στο τάι μπρέικ, όπου ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το καθοριστικό 3ο σετ!

Στο 3ο σετ ο Καρένιο Μπούστα θα προηγηθεί με μπρέικ με 2-0 και θα φτάσει στο 4-1.

Ο Σέρβος μειώνει σε 4-2 αλλά ο Ισπανός πάει στο 5-2. Με το σερβίς του φτάνει στο 5-3 ο “Νόλε” και θα σβήσει και ματς πόιντ.

Με άσο ο Καρένιο θα έχει και 2ο ματς πόιντ αλλά με δικό του λάθος θα σβηστεί και αυτό!

Ο Σέρβος σβήνει και άλλο ματς πόιντ και ο Ισπανός στο 6ο ματς πόιντ θα πάρει το χάλκινο μετάλλιο!

Ο Τζόκοβιτς είχε 0/6 μπρέικ πόιντ και ο Καρένιο Μπούστα που ήταν φοβερός στο σερβίς είχε 2/5.