Νίκησε την Ελβετία η Ελλάδα

Με νίκη απέναντι στην Ελβετία ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Hopman Cup οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη με 2-1.

Το παιχνίδι δεν είχε καμένα βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς η Ελβετία έχει προκριθεί στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές χάρισαν όμορφες στιγμές και με tie break κατάφεραν να κερδίσουν τον αγώνα.

Η Ελλάδα χρειαζόταν τρεις νίκες για να προκριθεί όμως ο Στέφανος δεν τα κατάφερε κόντρα στον Φέντερερ παρόλο που ισοφάρισε η Σάκκαρη για την Ελλάδα κερδίζοντας την Μπέντσιτς.

Η  Ελβετία έκανε το μοναδικό break στο ματς και πήρε το 2ο σετ με 4-2, αλλά ο Τσιτσιπάς και η Σάκκαρη πανηγύρισαν τελευταίοι κερδίζοντας ξανα στο tie-break το 3ο σετ.

Στο match point, η Σάκκαρη επέστρεψε πρώτο σερβίς του Φέντερερ, που ανέβηκε στο φιλέ και δεν βρήκε απάντηση στην επιστροφή της Ελληνίδας τενιστριάς.