Πέρασε από τη Νεάπολη ο Ολυμπιακός

Μετά τη νίκη στο Ρέντη ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει στην Νεάπολη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 23-27 και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Ολυμπιακός καθώς βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 23-27 και πέρασε στον τελικό του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ πάλεψε ώστε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο… πληγώθηκε όπως φαίνεται από την επιλογή της διοίκησης για την μη μεταγραφή ξένων αθλητών.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να μπαίνει μπροστά σκορ (0-1) και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μείνει κοντά ενώ αν οι παίκτες του Δικεφάλου είχαν πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις, θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι καλύτερο (6-6). Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά καλοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, με αποτέλεσμα μετά το 6-6 που βρέθηκαν οι δυο ομάδες στο 10,35’’, να περάσουν μπροστά με 6-9 και μετά από τέρμα του Τζηρά.

Παρά το +3 του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε (9-9) με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Αραμπατζής ήταν αυτός που έγραψε το 11-11 ακολούθως, ενώ στη συνέχεια Λέμος και Ρέινα έδωσαν προβάδισμα δυο γκολ στους ερυθρόλευκους (11-13). Εν τέλει, το ημίχρονο έκλεισε στο 12-13, καθώς στο 29,22 ο Γιόσμου κατάφερε να μειώσει στο σκορ για τον Δικέφαλο.

Οι Πειραιώτες μπήκαν εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στο σκορ του αγώνα (12-14, 13-15, 13-17). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε απάντηση στο συγκεκριμένο πεντάλεπτο και στο επιθετικό κομμάτι, με αποτέλεσμα η διαφορά των δυο ομάδων να παραμείνει (14-18, 14-19, 16-20). Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Δικέφαλος άρχισε να ροκανίζει την διαφορά (18-21) και με ωραίες προσπάθειες των Παλάσκα και Κωστακίδη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι σημαντικό στο σκορ του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να κρατάει την διαφορά (21-23, 22-24, 23-25) και εν τέλει πήρε την εκτός έδρας νίκη με 27-23.