ΠΑΜΕ “ΤΑΜΕΙΟ”: Σκορ, σημεία, σκόρερ, στεκιές από 1.67 ως… 11.25!

Από τον Νίκο Μποζιονέλο

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται ξανά στην… περσινή θέση, ήτοι καλείται στο Κύπελλο να ανατρέψει ήττα με 1-0 από επαρχιακή ομάδα στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα. Πέρυσι στους «16» νίκησε τη Λαμία ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και αποκλείστηκε στην παράταση. Σήμερα με τον ΠΑΣ;

Οι «πράσινοι» έχουν αποκλειστεί μόνο άλλη μια φορά από ομάδα β’ κατηγορίας: το 2005-06 από τον Εργοτέλη. Ο αγώνας ήταν νοκ-άουτ στο Παγκρήτιο για την 4η φάση του Κυπέλλου και οι Κρητικοί, χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Πάτρικ Ουγκουνσότο στο 90′, άφησαν εκτός συνέχειας το «τριφύλλι» του Αλμπέρτο Μαλεζάνι.

Ψάχτηκα λίγο πότε έχει πάει ο Παναθηναϊκός, στο Κύπελλο, σε έξτρα χρόνο σε διπλά ματς (όχι μονά) και βρήκα συνολικά επτά περιπτώσεις, εκ των οποίων έχει πέντε προκρίσεις και δύο αποκλεισμούς: πέρυσι από τη Λαμία στα πέναλτι και προ 37 ετών από τον Ολυμπιακό στην παράταση. Από τις πέντε προκρίσεις του δε, οι τέσσερις ήταν στην παράταση και με τον ΠΑΟΚ στα πέναλτι το 1993-94!

Η ιστορία ορίζει λοιπόν ότι, αν ο Παναθηναϊκός σε ρεβάνς διπλών αγώνων Κυπέλλου πάει στην παράταση, το ματς κρίνεται εκεί (και όχι στα πέναλτι) κατά… 71,4% (ήτοι 5/7). Και η παράδοση ορίζει ότι σε Κύπελλο έχει να ηττηθεί (σε Λεωφόρο ή ΟΑΚΑ) ο Παναθηναϊκός από τον Ιανουάριο του 2016 και… τον ΠΑΣ, έκτοτε 7-3-0 και δέχθηκε γκολ μόνο από την… Ιεράπετρα.

Εχει και μπάσκετ για τους «πράσινους» απόψε. Παναθηναϊκός (10-8) εναντίον Μπάγερν Μονάχου (6-12) στο ΟΑΚΑ, το πρόγραμμα… στρώνει πλέον» για τον «εξάστερο» που έβγαλε μια πολύ δύσκολη εξάδα με δύο νίκες (Φενέρ και ΤΣΣΚΑ), θα μπορούσε και χειρότερα. Ξεκινά ένα σερί τριών εντός έδρας αγώνων και γενικώς μια σειρά που μπορεί να κάνει 5-6 σερί νίκες ενώ θα κάνει ντεμπούτο απόψε Αντι Ράουτινς. Οι Βαυαροί δεν έχουν διπλό ακόμη, η μόνη ομάδα της Euroleague με τέτοια επίδοση ως τώρα…