Θετική πρόβα χωρίς να εντυπωσιάσει!

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στην πρόβα τζενεράλε της ομάδας του Μπούργος ενόψει των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων με την Γκόμελ για τη δεύτερη προκριματική φάση του Conference League.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα της Νίκαιας να φτάνει μέχρι την εστία του Κουέστα, χωρίς τη δημιουργία ευκαιριών. Με την πάροδο του χρόνου ο Άρης κυκλοφόρησε περισσότερο την μπάλα, όντας ωστόσο εγκλωβισμένος στη διπλή αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων. Στο 19ο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία δεν πρόλαβε να γίνει επικίνδυνος στην μπαλιά του Γκρέι. Με την πάροδο του χρόνου, οι παίκτες του Μπούργος έλεγξαν τη ροή του αγώνα, μην μπορώντας ωστόσο να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να έχουν το πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ, όταν η εκτέλεση φάουλ του Πάλμα σταμάτησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ στην επαναφορά το σουτ του επιθετικού από την Ονδούρα κατέληξε άουτ.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Άρης έδειξε σαφώς περισσότερη διάθεση να κρατήσει την μπάλα. Παρά την κυριαρχία τους οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς την περιοχή του Χουτεσιώτη για να γίνουν απειλητικοί. Μέτα τα πρώτα λεπτά, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν… στροφές, με τον Σερβιλάκη στο 60’ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του μετά από την σέντρα του Μαζικού. Με τον Άρη να μην ρίχνει τον ρυθμό, ο Μπούργος ανακάτεψε την  τράπουλα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του. Στο 70’ ο Χαίροβιτς με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Εμπακατά, διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάτι περισσότερο, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΡΗΣ: Κουέστα (46’ Σιαμπάνης, 82’ Καρακασίδης ), Φαμπιάνο (46’ Μπράμπετς), Χρυσόπουλος (46’ Τανούλης), Οντουμπάγιο (67’ Χατζηιωάννου), Μαζικού (67’ Παναγίδης), Νταμπό (67’ Χαίροβιτς), Ντιόπ (67’ Εμπακατά), Καμάτσο, (67’ Σγουρός)  Γκαρσία (67’ Ντουκουρέ), Γκρέι (67’ Πίρσμαν), Πάλμα.

ΙΩΝΙΚΟΣ:  Χουτεσιώτης (71’ Περλέσι), Τσιριγώτης, Αντούνες, Βαλεριάνος, Σερβιλάκης, Κοκκίνης, Μασάς (Χ. Ιωαννίδης), Πογκοσιάν, Μύγας Μαντζης, Ιωαννίδης (79’ Οφόσου).