Τρίποντο… οξυγόνο η Σεβίλλη

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε η Σεβίλλη παίρνοντας μάλιστα σπουδαία νίκη (3-2) υποδεχόμενη τη Ρεάλ Σοσιεδάδ για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι γηπεδούχοι έθεσαν γρήγορα γερές βάσεις για το «τρίποντο» χάρη στα δύο… back to back γκολ του γκολτζή τους, Γιουσέφ Εν Νεσίρι, στο 11′ και στο 13′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+5′) με την εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Σίλβα για το 2-1.

Στο 66′ ο Ράμος έδωσε στην ομάδα του εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέντεζ στο 90’+2′ ήταν πετυχημένη διαμορφώνοντας το 3-2, χωρίς όμως η Σοσιεδάδ να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά.