Δεν… παίζεται ο Λημνιός αριστερά – το παράπλευρο όφελος και η “επαγγελματική” νίκη στη Λάρισα

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Τελικά η ευκαιρία ανάδειξης του Λάμπρου είχε ένα διπλό παράπλευρο, αλλά πολύ σημαντικό όφελος.

Ο Λημνιός αποδεικνύεται καλύτερος στην αριστερή πλευρά της επίθεσης! Στην δεξιά πτέρυγα είναι ένας εξαιρετικός εξτρέμ, αλλά αριστερά δεν… πιάνεται. Ούτως ή άλλως, είναι γρήγορος και εκρηκτικός. Παίζοντας και με το ανάποδο πόδι δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο στο μαρκάρισμα και είναι πιο αποτελεσματικός στην διείσδυση.

Δεινοπάθησε ο Μπάλας στο δεξιό άκρο της άμυνας της Λάρισας απέναντί του, τόσο πολύ που μετά το πρώτο 10λεπτο τον μάρκαρε από απόσταση ασφαλείας αρκετών μέτρων, δίνοντάς του χώρο να μπαίνει με φόρα και άνεση μέσα στην περιοχή του Κρίνστινσον.

Ο Λημνιός ήταν το πιο ζωηρό στοιχείο στην επίθεση του ΠΑΟΚ και μακράν ο κορυφαίος στη Λάρισα. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο κινητικός και δραστήριος Πέλκας που κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα στη μεσαία γραμμή και παραλίγο θα έκανε στην φάση του δοκαριού στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-3 και μάλιστα με κεφαλιά απέναντι στους πάνω από 20 πόντους ψηλότερούς του Μόρα και Μάρκοβιτς.

Ο ΠΑΟΚ διαθέτει πλέον ένα έξοχο δίδυμο νεαρών στα άκρα (Λάμπρου, Λημνιός) με δύναμη, ταχύτητα, φαντασία και εκτέλεση.

Ο δικέφαλος ήταν σε πολύ μέτρια μέρα, με αργή και υποτονική ανάπτυξη, αλλά πήρε μία “επαγγελματική” νίκη μέσα στη Λάρισα, κουρασμένος από τον αγώνα κυπέλλου της περασμένης Τετάρτης στο ΟΑΚΑ και έχοντας ασυνείδητα στο πίσω μέρος του μυαλού των παικτών του το μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό.